Αδυναμίες που είναι καλό να εμφανίζονται νωρίς παρά… αργά, ώστε να διορθωθούν ή να «καμουφλαριστούν» εγκαίρως, παρουσίασε η Εθνική στο δεύτερο φιλικό στο Πο, γνωρίζοντας την ήττα από την οικοδέσποινα Γαλλία με 81-73.

Η ελληνική ομάδα ήταν στο 45-43 στα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε (63-47 μέσα σε λίγα λεπτά) και είδε τη διαφορά να φτάνει και στους 20 (76-56). Με μεγάλη αντεπίθεση στο φινάλε πλησίασε μέχρι και το -5, μισό λεπτό πριν το τέλος περιορίζοντας τη «ζημιά». Ξεχώρισε ο ανεβασμένος ψυχολογικά μετά τη μεταγραφή στους Ρόκετς Κώστας Παπανικολάου με 18 πόντους, άρεσε ο ξεψαρωμένος Γιάννης Αντετοκούνμπο με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ. Προβλημάτισε η εικόνα στα ριμπάουντ (38-25 με 13 επιθετικά για Γαλλία) και τα πολλά λάθη (13).

Εκτός δωδεκάδας ήταν ο τιμωρημένος Καλάθης, ο Πρίντεζης που δεν έχει ξεπεράσει πλήρως τις ενοχλήσεις στο δικέφαλο, ο εμπύρετος Βασιλειάδης και ο τραυματίας Τσαϊρέλης.

Την Κυριακή στις 19:00 η Εθνική αντιμετωπίζει την Κροατία στο τελευταίο της παιχνίδι για το τουρνουά του Πο.

Το ματς

Ζήσης, Αντετοκούνμπο, Παπανικολάου, Καϊμακόγλου και Μπουρούσης ήταν η πρώτη πεντάδα της Εθνικής, ενώ με Ερτέλ, Μπατούμ, Ζελαμπάλ, Πιετρούς και Μαϊνμί ξεκίνησε η Γαλλία. Η ελληνική ομάδα μπήκε στο ματς δυναμικά, με τον Αντετοκούνμπο να έχει κάρφωμα και αντιαθλητικό φάουλ πετυχαίνοντας τους πρώτους του πόντους με την Ανδρών. Η άμυνα ήταν σκληρή και αποτελεσματική, με αποτέλεσμα η «επίσημη αγαπημένη» να προηγηθεί και με +5 (6-11), μέχρι Φουρνιέ και Ντε Κολό να δώσουν λύσεις ερχόμενοι από τον πάγκο, χωρίς όμως να χαθεί το γαλανόλευκο προβάδισμα μέχρι το τέλος της περιόδου (17-20).

Με τρίποντο του Καϊμακόγλου η Εθνική έφτασε και στους έξι (19-25) μετά από ενάμιση λεπτό στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά στα επόμενα εξίμισι λεπτά οι «τρικολόρ» με πρωταγωνιστή τον Γκομπέρ έκαναν ένα επί μέρους σκορ 14-5 και πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά, 33-30. Σλούκας και Μάντζαρης «ξεκόλλησαν» με μακρινά σουτ την Ελλάδα (35-35), αλλά ένα καλάθι του Λοβέρν κι ένα τρίποντο του Ντε Κολό στην εκπνοή, έστειλαν τη Γαλλία στα αποδυτήρια με 40-35.

Με Ζήση, Μάντζαρη, Παπανικολάου, Καϊμακόγλου και Μπουρούση άρχισε η Εθνική το δεύτερο μέρος. Με τον Ερτέλ πρωταγωνιστή η Γαλλία έφτασε στο 43-37, ο Ζήσης με διαδοχικά προσωπικά καλάθια έφερε σε απόσταση σουτ την Εθνική (45-43), αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης με διαδοχικά μακρινά σουτ πάτησαν γκάζι κι εκμεταλλευόμενοι την υπεροχή τους στα ριμπάουντ και τα ελληνικά λάθη ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (53-43). Τα συνεχή τάιμ άουτ του Κατσικάρη δεν διόρθωσαν πολλά και οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με 63-47.

Η Γαλλία εκτόξευσε τη διαφορά στο 68-49 με τρίποντο του Φουρνιέ, ο Παπανικολάου φρόντισε να περιοριστεί η ζημιά (68-55), αλλά μόνο προσωρινά, καθώς με αιχμή τον Τιγί οι οικοδεσπότες βρέθηκαν στο 76-56. Στα τελευταία λεπτά η Εθνική πείσμωσε, βελτίωσε την άμυνά της και κατέβασε τη διαφορά και στους πέντε, 78-73, στο τελευταίο λεπτό, προτού ο Ερτέλ γράψει με τρίποντο τον επίλογο.