Η Λάτσιο προηγήθηκε στο Τορίνο αλλά η Γιουβέντους με πρωταγωνιστή τον Μοράτα έκανε την ανατροπή και παρέμεινε στη μάχη του τίτλου.

Οι μπιανκονέρι είχαν στον πάγκο τον Ρονάλντο για να ξεκουραστεί, παρά τις απουσίες τους γενικά, οπότε τα πράγματα θεωρητικά έγιναν πολύ δύσκολα όταν ο Κορέα στο 14′, με ωραία κίνηση και εκτέλεση έκανε το 0-1. Στην πράξη, όμως, αποδείχθηκε ότι δεν ήταν και τόσο δύσκολα τελικά.

Στο 39′ ο Ραμπιό με δυνατό σουτ εντός περιοχής, μετά την πάσα του Μοράτα, ισοφάρισε, για να αναλάβει στο δεύτερο ημίχρονο ο Ισπανός φορ. Στο 57′ νίκησε με το αριστερό τον Ρέινα, ολοκληρώνοντας την αντεπίθεση του Κιέζα, για το 2-1 και τρία λεπτά αργότερα ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι (μαρκάρισμα του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στον Ράμσεϊ) και ευστόχησε, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Έτσι, η ομάδα του Αντρέα Πίρλο είναι στο -7 από την κορυφή και εξακολουθεί να ελπίζει για κατάκτηση του τίτλου, αν και οι πιθανότητες δεν είναι υπέρ της.