Πολύ κακό ματς για τον Ολυμπιακό στην Κωνσταντινούπολη και ήττα με 76-53 από την Αναντολού Εφές.

Οι ερυθρόλευκοι άρχισαν τέλεια το παιχνίδι, ελέγχοντας τα ριμπάουντ, παίζοντας καλή άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με τους Λαρεντζάκη, Σλούκα, Μάρτιν και ΜακΚίσικ. Έτσι, το αποτέλεσμα στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν 11-26! Κι όμως, δέκα λεπτά μετά, το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ… 43-34 υπέρ των Τούρκων!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έβαλε μόνο 8 πόντους στη δεύτερο 10λεπτο, γεγονός που τα λέει όλα για το πώς έπαιζε επιθετικά. Και από τη στιγμή που η άμυνα δεν μπορούσε να συνεχίσει τόσο καλά όσο στην πρώτη περίοδο, η Αναντολού Εφές ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση και από εκεί και πέρα τα πράγματα γίνονταν όλο και χειρότερα για τους Πειραιώτες.

Οι Τούρκοι άνοιγαν συνεχώς τη διαφορά και η γ’ με την δ’ περίοδο ήταν ουσιαστικά τυπική διαδικασία, αφού ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε ποτέ να αντισταθεί και να αποφύγει τη βαριά ήττα…

Τα δεκάλεπτα: 11-26, 43-34, 58-43, 76-53