Με γκολ του Ρονάλντο και αυτογκόλ του Ιμπάνιες, η Γιουβέντους νίκησε τη Ρόμα, την προσπέρασε και συνεχίζει την καταδίωξη των Μίλαν και Ιντερ.

Το ματς άρχισε καλά για τους μπιανκονέρι, αφού στο 13′ ο Ρονάλντο σούταρε εκτός περιοχής με το αριστερό και έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Πάου Λόπεθ (1-0). Δέκα λεπτά μετά ο Πορτογάλος είχε και οριζόντιο δοκάρι, με την ομάδα του Αντρέα Πίρλο να «κλειδώνει» τελικά το τρίποντο στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Ρωμαίοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν αλλά δεν τα κατάφεραν και στο 70′ ο Ιμπάνιες επιχείρησε να σταματήσει τη μπάλα πριν φτάσει στον Ρονάλντο και τελικά την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του (2-0).

Έτσι, η Γιουβέντους προσπέρασε τη Ρόμα στη βαθμολογία και συνεχίζει να κυνηγάει τις δύο ομάδες από το Μιλάνο, έχοντας και ένα ματς λιγότερο.