Με καλάθι του Σμιθ λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, η Λάρισα πήρε μεγάλη νίκη υποδεχόμενη την ΑΕΚ.

Το ματς άρχισε φυσιολογικά, με την Ένωση δηλαδή να παίρνει το προβάδισμα και να πάει στο +7 (5-12) και μετά στο +8 (12-20), αλλά οι Θεσσαλοί είχαν εντυπωσιακή απάντηση. Πραγματικά εντυπωσιακή. Με… 11/13 τρίποντα (!) στο πρώτο ημίχρονο, η Λάρισα κατάφερε όχι απλά να προσπεράσει αλλά και να πάει στα αποδυτήρια έχοντας πάρει προβάδισμα οκτώ πόντων (51-43), απέναντι σε μια ΑΕΚ που προσπαθούσε να καταλάβει τι γίνεται.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ισορρόπησε τελικά την κατάσταση στην τρίτη περίοδο, αφού ήταν αδύνατο να συνεχιστεί η εξωφρενική ευστοχία των γηπεδούχων, με το παιχνίδι να γίνεται πλέον ντέρμπι και τις δύο ομάδες να πάνε πόντο-πόντο. Το 70-73 υπέρ των κιτρινόμαυρων δύο και ενώ απέμεναν λιγότερο από δύο λεπτά έδινε την εντύπωση ότι η Ένωση, έστω και δύσκολα, θα έφευγε από τον κάμπο με τη νίκη, αλλά οι Ουέμπ και Σμιθ είχαν διαφορετική άποψη, με τον δεύτερο να βάζει και το καλάθι της νίκης (76-75) στο φινάλε!

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 51-43, 64-60, 76-75