Με τρίποντο του Σλούκα στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Ολυμπιακός έστειλε το ματς στην παράταση και εκεί νίκησε τη Βιλερμπάν.

Την 11η νίκη του (έχει και 9 ήττες) στη φετινή Euroleague πανηγύρισαν οι ερυθρόλευκοι και ήταν μια νίκη που ήρθε εκεί που δεν το περίμενε κανείς, αφού όλα έδειχναν ότι οι Γάλλοι θα επικρατούσαν. Ο Σλούκας, όμως, με τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο της κανονικής διάρκειας ισοφάρισε και από εκεί και πέρα, στο έξτρα 5λεπτο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε αυτό που έπρεπε.

Αυτό, βασικά, φαινόταν ότι ο Ολυμπιακός θα το έκανε από νωρίς, αφού προηγήθηκε με 11-17 στο 6′ και με 13-21 στο 9′, παίρνοντας έξι συνεχόμενους πόντους από τον Πρίντεζη. Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν στη β’ περίοδο και κατάφεραν να μειώσουν σε 25-26 στο 15′ και να προσπεράσουν με 35-33 στο 17′, αλλά οι Πειραιώτες συνήλθαν και έκλεισαν το ημίχρονο στο +7 (37-44).

Οι ερυθρόλευκοι διατηρούσαν το προβάδισμα μέχρι και το 33′, όταν η Βιλερμπάν πήρε κεφάλι (71-68) και στο τέλος φάνηκε ότι θα έπαιρνε και τη νίκη, αφού ήταν μπροστά με 86-83 και απέμεναν 10 δευτερόλεπτα. Η λογική έλεγε ότι οι γηπεδούχοι θα έκαναν φάουλ αλλά αποφάσισαν να το ρισκάρουν και ο Σλούκας με τρίποντο στην εκπνοή τούς τιμώρησε γράφοντας το 86-86 και στέλνοντας το ματς στην παράταση, όπου ο ΜακΚίσικ (επίθεση) και Βεζένκοφ (άμυνα) είχαν τις λύσεις και οδήγησαν τον Ολυμπιακό στη νίκη (93-101).

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 37-44, 61-63, 86-86. 93-101 (παράταση)