Με τον Καβενάγκι να σημειώνει δύο τέρματα, η Ρίβερ Πλέιτ, επικράτησε 3-2 της Ρασίνγκ Κλουμπ στο Μονουμεντάλ κι έπιασε στους 31 πόντους τη Χιμνάσια. Ο Καβενάγκι με πέναλτι άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό, ο Βιγιάρ στο 38′ ισοφάρισε, αλλά ο Καρμπονέρο λίγο πριν λήξει το ημίχρονο έκανε το 2-1. Ο Καβενάγκι ξαναχτύπησε στο 54′ για το 3-1, για να μειώσει ο Άουτσε στο 73′.

Όλα αυτά λίγη ώρα μετά το 0-0 της Χιμνάσια με τη Λανούς που φέρνει πλέον την ομάδα της Λα Πλάτα, ισόβαθμη με την Ρίβερ. Η Μπόκα με δύο τέρματα του Μαρτίνες (48′,61) και ένα του Χιλιότι στις καθυστερήσεις επικράτησε 3-1 της Ολ Μπόις εκτός έδρας, που ισοφάρισε σε 1-1 προσωρινά με το Καγιέρι. Η Άρσεναλ Σαραντί σε ένα δραματικό παιχνίδι επικράτησε 3-2 της Νιούελς. Ο Ετσεβερία έδωσε γρήγορο προβάδισμα στην γηπεδούχο, οι “λεπροί” με Μουνιόζ στο 21′ και Μπερνάρντι στο 68′ ισοφάρισαν, αλλά ο Ζελάγια στο 88′ έδωσε τη νίκη με 3-2 στην Άρσεναλ.