Η Λιντς επέστρεψε στην Premier League και ήταν έτοιμη να πάρει αποτέλεσμα από τη Λίβερπουλ, αλλά τελικά οι κόκκινοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν.

Η εκτέλεση πέναλτι του Σαλάχ για το 1-0 μόλις στο 4ο λεπτό έδινε την εντύπωση ότι η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ θα άρχιζε χαλαρά την υπεράσπιση του τίτλου της, αλλά δεν ήταν έτσι. Η Λιντς αντέδρασε και ισοφάρισε στο 12′ με τον Χάρισον, ενώ παρά το γεγονός ότι η Λίβερπουλ πήρε ξανά το προβάδισμα στο 20′ με τον Φαν Ντάικ, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν πάλι και ισοφάρισαν σε 2-2 στο 30′ με τον Μπάμφορντ.

Τρία λεπτά μετά, ο Σαλάχ βρήκε για δεύτερη φορά δίχτυα και έκανε το 3-2 για τους κόκκινους, οι οποίοι όμως είδαν τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν ξανά και να τους ισοφαρίσουν σε 3-3 με τον Κλιχ στο 66′. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι αυτό θα ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, στο 88′ η Λίβερπουλ κέρδισε δεύτερο πέναλτι και ο Σαλάχ ευστόχησε ξανά, γράφοντας το 4-3 και κάνοντας χατ-τρικ στην πρεμιέρα της Premier League.