Δε θα υπάρξει παράταση στο ιταλικό κύπελλο, αν δεν προκύψει νικητής στο 90λεπτο, όπως ανακοινώθηκε.

Οι Ιταλοί επιστρέφουν στα γήπεδα την Παρασκευή με τη ρεβάνς του ημιτελικού ανάμεσα σε Γιουβέντους και Μίλαν στο Τορίνο, μετά το 1-1 στο Μιλάνο, ενώ θα ακολουθήσει την επόμενη μέρα το Νάπολι-Ιντερ, μετά τη νίκη των παρτενοπέι (0-1) στο πρώτο ματς στο Μεάτσα.

Τα σκορ δείχνουν ότι δεν είναι απίθανο να χρειαστεί παράταση για να λύσουν τις διαφορές τους οι ομάδες, αλλά κάτι τέτοιο δε θα συμβεί. Λόγω της αποχής μηνών από τη δράση, προκειμένου να αποφευχθεί η έξτρα κούραση που μπορεί να προκαλέσει τραυματισμούς, οι ομάδες θα οδηγηθούν κατευθείαν στη διαδικασία των πέναλτι, αν χρειαστεί.

Το ίδιο θα ισχύσει και για τον τελικό, ο οποίος θα διεξαχθεί λίγα 24ωρα μετά τους ημιτελικούς.