Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε με σοβαρότητα το ματς με τον Ιωνικό Νικαίας, τον οποίο διέλυσε… περπατώντας.

Μετά τη βαριά ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και τις… νουθεσίες του Δημήτρη Γιαννακόπουλου, ήταν δεδομένο ότι οι πράσινοι θα αντιδρούσαν και το έκαναν κόντρα στον Ιωνικό Νικαίας, ο οποίος ήταν ο άτυχος της υπόθεσης.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο είχε τον Φριντέτ «ζεστό» από την αρχή και με τα τρίποντα να πέφτουν βροχή το σκορ πήγε στο 4-23 μόλις στο 5ο λεπτό, για να κλείσει το 10λεπτο με τη διαφορά στους 20 πόντους (16-36).

Αυτοί, τελικά, θα γίνονταν 35 όταν θα ερχόταν η ώρα του ημιχρόνου (32-67), με τον Παναθηναϊκό να παραμένει σοβαρός και να έχει σε εξαιρετική μέρα ακόμη και τον πιτσιρικά Νίκο Περσίδη, στον οποίο έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής (12:45) ο Πιτίνο.

Απόφαση που δικαίωσε τον κόουτς, αφού ο Περσίδης είχε τελικά 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, μία ασίστ και ένα ριμπάουντ. Λογικό, επομένως, η διαφορά να ανεβαίνει συνεχώς, για να… κάτσει τελικά στους 45 πόντους (65-110).

Τα δεκάλεπτα: 16-36, 32-67, 58-84, 65-110