Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε απέναντι στην Άλμπα στο ΟΑΚΑ, για την 8η αγωνιστική της Euroleague, γνωρίζοντας την 4η ήττα του στη διοργάνωση με 105-106, έπειτα από δύο παρατάσεις.

Η ήττα από τον Προμηθέα και ο αποκλεισμός από το Κύπελλο Ελλάδας, δεν αφύπνισαν τον Παναθηναϊκό ο οποίος έψαχνε αντίδραση απέναντι στους Γερμανούς.

Το παιχνίδι του ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν… πατημένο το γκάζι, τελειώνοντας την πρώτη περίοδο με το εντυπωσιακό 31-31! Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, ο Παναθηναϊκός όχι μόνο δεν μπόρεσε να περιορίσει επιθετικά τους Γερμανούς, αλλά πήγε στα αποδυτήρια στο -9 (49-58).

Στο κλειστό του ΟΑΚΑ ακούστηκαν αποδοκιμασίες στο τέλος του ημιχρόνου, με την Άλμπα να κάνει το τέλειο παιχνίδι αν αναλογιστεί κανείς πως έλειπαν οι Σίβα, Κάβανο και Έρικσον. Τα ποσοστά του Παναθηναϊκού από το τρίποντο ήταν απογοητευτικά στα πρώτα 20 λεπτά με 27,3% (3/11), ενώ την ίδια ώρα η Άλμπα «πυροβολούσε» με 53,9 (7/13).

Η απουσία του τραυματία Φριντέτ ήταν αισθητή για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» μπήκαν με μοναδικό στόχο της ανατροπή.

Ο εκπληκτικός Ιωάννης Παπαπέτρου έβαλε και πάλι τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι, με το «τριφύλλι» να βρίσκεται στις αρχές της πρώτης περιόδου στο καλάθι. Οι «πράσινοι» το έκαναν θρίλερ στο φινάλε, επιστρέφοντας από το -11. Με το σκορ στο 87-88 υπέρ των Γερμανών ο Καλάθης είχε 1/2 βολές, στη συνέχεια η μπάλα βρέθηκε και πάλι στα χέρια του αρχηγού του Παναθηναϊκού, αλλά η επιλογή του ήταν κάκιστη.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση (88-88), όπου εκεί ο Παναθηναϊκός έμεινε «ζωντανός» με το τρίποντο του Παππά στα 30” από τη λήξη. Η Άλμπα ισοφάρισε σε 98-98 και στον Παναθηναϊκό έμειναν 20” για την τελευταία επίθεση. Η μπάλα πήγε στον Τόμας, ο οποίος αστόχησε σε χουκ και το ματς οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση.

Παναθηναϊκός και Άλμπα πήγαιναν χέρι-χέρι στην τελευταία παράταση. Το γκολ-φάουλ του Σίκμα έβαλε μπροστά τους Γερμανούς με 105-106, με τους «πράσινους» να έχουν 8,9΄΄ για την ανατροπή. Ο Ράις αστόχησε σε τρίποντο και ο Παναθηναϊκός γνώρισε την 2η εντός έδρας ήττα του.

Η τρομερή εμφάνιση του Παπαπέτρου με 39 πόντους (9/10 δίποντα, 6/12 τρίποντα και 3/4 βολές) δεν συνδυάστηκε δυστυχώς με νίκη για την ελληνική ομάδα. Ο Ουάιλι ακολούθησε σε απόδοση για τον Παναθηναϊκό με 22 πόντους, ο Τόμας είχε 16, ενώ ο Νικ Καλάθης έκανε double-double με 10 πόντους και 10 ασίστ, αν και ήταν άστοχος με μόλις 3/9 δίποντα και 9 λάθη.

Για την Άλμπα, η οποία έκανε τη 2η νίκη της στην Euroleague, κορυφαίος ήταν ο Χέρμανσον με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 31-31, 49-58, 69-74, 88-88 παράταση:98-98, 105-106