Στον αγώνα της Πέμπτης (24/10) μεταξύ των Ρόμα και Γκλάντμπαχ στη Ρώμη για τους ομίλους του Europa League, δόθηκε ένα πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων το οποίο πιθανότητα δεν θα το έδινε ούτε ο πρόεδρος της γερμανικής ομάδας.

Με το σκορ να βρίσκεται στο 1-0 υπέρ των τζιαλορόσι και το παιχνίδι να βρίσκεται στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο διαιτητής «ανακάλυψε» πέναλτι υπέρ της Γκλάντμπαχ μπερδεύοντας το κεφάλι του Σμόλινγκ με το… χέρι του.

Η φάση βέβαια ήταν ξεκάθαρη, ωστόσο πρέπει να σημειωθεί πως στους ομίλους του Europa League δεν υπάρχει η τεχνολογία του VAR.

Μάλιστα η Ρόμα, παρά την πίκρα για το 1-1 και την απώλεια των δυο βαθμών, τρόλαρε την απόφαση του διαιτητή με ένα χιουμοριστικό βίντεο στο twitter.