Άκρως χορταστικό είναι το πρώτο ημίχρονο του μεγάλου τελικού του παγκοσμίου κυπέλλου μεταξύ της Γαλλίας και της Κροατίας. Οι τρικολορ προηγούνται με 2-1 χωρίς πάντως μέχρι στιγμής να είναι καλύτεροι από τους Κροάτες.

Το σκορ άνοιξε ο Μάντζουκιτς αλλά σε… λάθος εστία καθώς με μια κεφαλιά προς τα πίσω έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 18ο λεπτό με τους Κροάτες πάντως να διαμαρτύρονται πως ούτε φάουλ υπήρχε στην αρχή της φάσης αλλά και οφ σάιντ υπήρχε πριν την κεφαλιά του Μάντζουκιτς.

Σε κάθε περίπτωση, οι Κροάτες κατάφεραν και ισοφάρισαν με ένα υπέροχο σουτ από τον Πέρισιτς στο 28ο λεπτό.

Στο 38ο λεπτό, ωστόσο, ο ίδιος παίκτης υπέπεσε σε πέναλτι το οποίο υπέδειξε ο διαιτητής με τη βοήθεια του VAR. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο… σπεσιαλίστας Γκριέζμαν ο οποίος έκανε το 2-1 που είναι και το σκορ του ημιχρόνου.

Αξίζει να σημειωθεί πως είναι η πρώτη φορά μετά το 1974 που έχουν σημειωθεί τρία γκολ στο α΄ ημίχρονο ενός τελικού Παγκοσμίου Κυπέλλου!