«Έπεσε» σαν Ολυμπιακός! Όπως και στο πρώτο ματς, οι «ερυθρόλευκοι» τα έδωσαν όλα απέναντι στη Ραβένα, αλλά υποκλίθηκαν, τελικά, στην ανωτερότητα της ιταλικής ομάδας που κατέκτησε το Challenge Cup.

Οι παίκτες του Μουνιόθ μπήκαν στο κατάμεστο ΣΕΦ με στόχο να ανατρέψουν απέναντι στη Ραβένα το 3-1 του πρώτου αγώνα στην Ιταλία και να πανηγυρίσουν μπροστά στον κόσμο τους την τρίτη ευρωπαϊκή κούπα.

Οι Ιταλοί πήραν δύσκολα το πρώτο σετ με 26-28 και έφεραν τους «ερυθρόλευκους» με την πλάτη στον τοίχο.

Ο Ολυμπιακός όμως αντέδρασε και ισοφάρισε σε 25-23. Μπορούσε έτσι να διεκδικήσει τη νίκη με 3-1, η οποία θα έστελνε το ματς στο χρυσό σετ. Δεν τα κατάφερε. Έχασε 25-20 στο τρίτο σετ και το όνειρο έλαβε τέλος. Ο κόσμος, πάντως, χειροκρότησε την προσπάθεια των παικτών!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΡΑΒΕΝΝΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΡΑΒΕΝΝΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΡΑΒΕΝΝΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΡΑΒΕΝΝΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΡΑΒΕΝΝΑ