Απογοητευτική-και μάλιστα η χειρότερη της 20ετίας-είναι η συγκομιδή της ΑΕΚ εκτός έδρας τη φετινή περίοδο στο πρωτάθλημα. Η «Ένωση» μετά τη χθεσινή ήττα από τον ΠΑΣ στα Γιάννενα συμπλήρωσε έξι αγώνες μακριά από το ΟΑΚΑ χωρίς νίκη στη Σούπερ Λίγκα, με την τελευταία να καταγράφεται προ τριμήνου (7 Ιανουαρίου) με το 2-0 επί του Λεβαδειακού.

Συνολικά η ΑΕΚ έχει μόλις τέσσερις νίκες (4-3 τη Skoda Ξάνθη, 1-0 τον Πανιώνιο και 2-0 τον Παναιτωλικό και τον Λεβαδειακό), τρεις ισοπαλίες (1-1 με Εργοτέλη και Αστέρα Τρίπολης, 2-2 με Κέρκυρα) και επτά ήττες (3-0 από ΠΑΟΚ, 3-1 από ΟΦΗ, 3-2 από Παναθηναϊκό, 1-0 από Ατρόμητο και Άρη , 2-0 από Ολυμπιακό και 2-1 από ΠΑΣ Γιάννινα), έχοντας μόλις 17 γκολ υπέρ και 22 κατά. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν τα πήγαν καλύτερα εκτός έδρας και στις άλλες δύο διοργανώσεις που συμμετείχαν. Στο Europa League είχαν μία νίκη (3-1 επί της Στουρμ Γκρατς), μία ισοπαλία (1-1 με Ντιναμό Τιφλίδας) και δύο ήττες (4-1 από Άντερλεχτ και 3-1 από Λοκομοτίβ Μόσχας), ενώ στο Κύπελλο απέκλεισε την Καλαμάτα (0-1), αλλά αποκλείστηκε από τον ΠΑΟΚ (2-0).

Αν η ΑΕΚ επικρατήσει της Δόξας Δράμας στο «Καυταντζόγλειο» στις 22 Απριλίου, απλώς θα… ισοφαρίσει το αρνητικό ρεκόρ συγκομιδής βαθμών εκτός έδρας την τελευταία 20ετία στο πρωτάθλημα, που ήταν οι 18 βαθμοί την περίοδο 2009/10.