Η εντυπωσιακή εμφάνιση του Παναθηναϊκού και η εμφατική νίκη επί της Αρμάνι στο Μιλάνο, μάλλον αποπροσανατόλισε τους παίκτες του Ομπράντοβιτς που εμφανίστηκαν αγνώριστοι κόντρα στην Ούνιξ Καζάν και ηττήθηκαν με σκορ 89-83 μέσα στο ΟΑΚΑ.

Η ρωσική ομάδα, με τον Ντόμερκαντ να κάνει πράγματα και θαύματα (23 π), «χτύπησε» τους «πράσινους» στα αδύναμα σημεία και βγάζοντας από το ματς όλα τα ατού του αντιπάλου, έφτασαν στην νίκη για την 2η αγωνιστική του 7ου ομίλου του Top-16 της Ευρωλίγκας, κάνοντας πολύ πιο περίπλοκα τα πράγματα εν όψει της συνέχειας και της μάχης για την κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» την κακή του αμυντική λειτουργία, τόσο στην περιφέρεια όσο και κοντά στο καλάθι αλλά και τα… νεύρα του Γιασικεβίτσιους σε ένα κρίσιμο σημείο του ματς – ο Λιθουανός πήρε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στα τελευταία λεπτά – και κάνοντας μία πολύ χαμηλή για τα δεδομένα του πτήση, προσγειώθηκε απότομα στην σκληρή πραγματικότητα της ήττας από την Ούνιξ, που έκανε το δύο στα δύο.

Το ματς:

Το παιχνίδι του Παναθηναϊκού, συνήθως, αρχίζει από την άμυνά του… Αυτό φρόντισε να κάνει και στο ξεκίνημα του αγώνα με την Ούνιξ η ομάδα του Ομπράντοβιτς. Σωστή περιφερειακή άμυνα και εκδήλωση πρωτεύοντος αιφνιδιασμού, έφεραν γρήγορα-γρήγορα προβάδισμα εφτά πόντων (9-2).

Οι πρώτες όποιες λύσεις ήρθαν για την Ούνιξ, ήταν δια χειρός Ντόμερκαντ καθώς η αδυναμία των ψηλών των Ρώσων απέναντι σε αυτούς των «πράσινων» ήταν εμφανής. Μπατίστ αρχικά και Βουγιούκας στην συνέχεια, το εκμεταλλεύτηκαν αυτό και έδωσαν αρκετούς πόντους διατηρώντας την διαφορά πάνω από τους έξι πόντους.

Το 22-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου έγινε πολύ γρήγορα 22-22, με την Ούνιξ να εκμεταλλεύεται το νωθρό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού. Κάτι η αστοχία των περιφερειακών των «πράσινων», κάτι η… συνήθεια της Ούνιξ να μην τα παρατάει ποτέ, έφεραν τους Ρώσους μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με 27-26.

Οι επιλογές στην επίθεση του Παναθηναϊκού κακές – η μπάλα δεν πέρναγε κοντά στο καλάθι όπως στο ξεκίνημα – και έτσι η Ούνιξ διατηρώντας το στοιχείο του αιφνιδιασμού έφτασε στο 34-30 με τον Λίντεϊ να σκοράρει.

Ο Βουγιούκας ήταν ο παίκτης που είχε καταλάβει μάλλον καλύτερα από κάθε άλλον συμπαίκτη του τι έπρεπε να κάνει… πηγαίνοντας σε ενέργειες κοντά στο καλάθι, έδινε λύσεις αλλά από την άλλη μεριά ο Ντόμερκαντ με ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο (12 πόντους) κράταγε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής, 42-41 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ούνιξ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ακόμα καλύτερα από ότι τελείωσε το πρώτο. Επιβάλλοντας τον ρυθμό της, είχε «υπνωτίσει» τον Παναθηναϊκό και κατάφερε μάλιστα να πάρει και την μεγαλύτερη διαφορά στο ματς με το 49-44.

Ο Ομπράντοβιτς άλλαζε σχήματα και πρόσωπα στην πεντάδα του για να βρει λύσεις αλλά το… σύστημα της ομάδας του έδειχνε να έχει σοβαρή βλάβη… Ο Βερεμένκο αμυντικά απουσίαζε, έχοντας και τρία φάουλ, αλλά επιθετικά είχε αρχίσει να κάνει ζημιά. Το 63-56 υπέρ των Ρώσων στο τέλος της περιόδου, έδειχνε ότι τα πράγματα θα ήταν πολύ δύσκολα για τον Παναθηναϊκό.

Ο Ντόμερκαντ ήταν ασταμάτητος και με… μεγάλα σουτ και 19 πόντους , ήταν ο άνθρωπος στον οποίο οφειλόταν στον μεγαλύτερο βαθμό το +10 της Ούνιξ. Τον δικό τους ρόλο βέβαια έπαιξαν και τα πολλά και μαζεμένα άστοχα σουτ των περιφερειακών του Παναθηναϊκού.

Οι εννιά συνεχόμενοι πόντοι του Σμιθ έδωσαν την ευκαιρία στους «πράσινους» να μείνουν μέσα στο παιχνίδι… και λειτουργούσαν ως… αντίβαρο στην κάκιστη αμυντική λειτουργία τους.

Το φάουλ και η τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Γιασικεβίτσιους – για την αντίδρασή του – έδωσαν την ευκαιρία στην Ούνιξ να ανοίξει ακόμα περισσότερο την διαφορά και να πάει στο -13 για τον Παναθηναϊκό.
Η πίεση σε όλο το γήπεδο, είχε αποτέλεσμα αλλά όχι αυτό που ο Ομπράντοβιτς περίμενε καθώς αμυντικά η ομάδα του εξακολουθούσε να έχει σοβαρά κενά. Το τελικό σκορ ήταν 89-83.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-41, 56-63, 83-89

Πηγή: Sport-fm.gr