Ο Ντανίλο Γκαλινάρι φρόντισε ώστε οι Λέικερς να περάσουν με χαμόγελο την αλλαγή του χρόνου. Ο Ιταλός φόργουορντ αστόχησε ανενόχλητος σε λέι απ στον αιφνιδιασμό λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα στο «Staples Center» και οι Νάγκετς γνώρισαν την ήττα με 92-89. Η ομάδα του Ντένβερ αυτοκτόνησε, αφού είχε το παιχνίδι υπό τον έλεγχό της, αλλά στο τελευταίο λεπτό ο Τάι Λόσον αστόχησε σε δύο βολές, ο Νενέ Ιλάριο σε κάρφωμα, ενώ ο Αλ Χάρινγκτον και ο Ντανίλο Γκαλινάρι σε τρίποντα, με τον τελευταίο να χάνει χρυσή ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.

Ο Κόμπι Μπράιαντ με 1/2 βολές «σφράγισε» τη νίκη για τους Λέικερς, αφού το τρίποντο απελπισίας του Αλ Χάρινγκτον στο φινάλε δεν βρήκε στόχο για τους «σβόλους». Ο ηγέτης των Λέικερς άγγιξε το τριπλ-νταμπλ με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ, αλλά πρόσφερε πολλές ευκαιρίες στους αντιπάλους με τις κακές του επιλογές στο τέλος. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Άντριου Μπάινουμ, ο οποίος στην πρώτη του φετινή εμφάνιση (έχασε τα πρώτα τέσσερα ματς της σεζόν λόγω τιμωρίας) είχε 29 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους ο Αλ Χάρινγκτον είχε 21 πόντους, ενώ ο Κώστας Κουφός για δεύτερο συνεχές παιχνίδι δεν πήρε χρόνο συμμετοχής από τον Τζορτζ Καρλ.

Δωδεκάλεπτα: 22-23, 46-45, 69-71, 92-89.

Λέικερς (3-2): Μπάινουμ 29 (15 ριμπ.), Μπράιαντ 17 (10 ριμπ., 9 ασίστ), Γκασόλ 17, Μπαρνς 7, Φίσερ 6, ΜακΡόμπερτς 6, Μπλέικ 5, Καπόνο 5, Γουόρλντ Πις, Μέρφι.

Νάγκετς (2-2): Χάρινγκτον 21, Ιλάριο 13 (8 ριμπ.), Μίλερ 13, Αφλάλο 13, Μοζγκόφ 8 (10 ριμπ., 4 τάπες), Λόσον 9 (8 ασίστ), Γκαλινάρι 7 (7 ριμπ.), Φερνάντεθ 3, Άντερσεν 2.