Με σκόρερ τον «δικό» μας, Πάμπλο Κοντρέρας, η Χιλή επικράτησε 2-0 της Παραγουάης για προκριματική φάση του Μουντιάλ 2014 για τη ζώνη της Λατινικής Αμερικής.

Ο αμυντικός του ΠΑΟΚ άνοιξε στο 28ο λεπτό το σκορ για την εθνική του ομάδα, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Ματίας Φερνάντεθ. Τα τέρματα για τους Χιλιανούς διπλασίασε ο Ματίας Κάμπος-Τόρο στο 85’, τέσσερα λεπτά μετά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Εν τω μεταξύ, η Βενεζουέλα «έπιασε» στην κορυφή του ομίλου την Ουρουγουάη και την Αργεντινή, ύστερα από τη νίκη 1-0 επί της Βολιβίας στο Σαν Κριστομπάλ. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης πέτυχε ο Οσβάλντο Βισκαρόντο στο 24’

Νωρίτερα, η Αργεντινή είχε νικήσει 2-1 την Κολομβία στην Μπαρανκίλα, ενώ Ισημερινός διπλασίασε τις νίκες του στα προκριματικά με το 2-0 επί του Περού στο Κίτο.

Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής (15-16/11/2011)

Κολομβία-Αργεντινή 1-2