Σε ένα ματς… κακοποίηση του ποδοσφαίρου, Βέροια και Παναιτωλικός ήρθαν ισόπαλοι 1-1, με μοναδικό highlight της αναμέτρησης -για τη 13η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας- το τρομερό γκολ του Μάκου, στο 4’. Θα μπορούσαν ακόμη και να «καθαρίσουν» τη νίκη στο πρώτο 25λεπτο οι Αγρινιώτες, αλλά υποχώρησαν και η «βασίλισσα του βορρά», στην πρώτη της φάση στο παιχνίδι, ισοφάρισε με ωραία κεφαλιά του Σαρπόνγκ στο 30’, παραμένοντας, ωστόσο, σε δεινή θέση (προτελευταία) και χωρίς «τρίποντο» στην έδρα της. Το ματς Με τις καλύτερες των προϋποθέσεων ξεκίνησε το ματς στη Βέροια, καθώς μόλις στο 30ό δευτερόλεπτο ο Παναιτωλικός απείλησε τον Λόπεθ, με τον Τομανέ να μην μπορεί να νικήσει τον καλύτερο παίκτη των γηπεδούχων -ΚΑΙ- τη φετινή σεζόν. Στο 3’, ωστόσο, είχαμε… φωτοβολίδα ευθείας βολής στον αγώνα, στην οποία δεν μπόρεσε να αντιδράσει ο Ισπανός γκολκίπερ. Ο Γρηγόρης Μάκος, με ένα ασύλληπτο σουτ, στην κίνηση, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, έστειλε την μπάλα στο «Γ» του 35χρονου, ανοίγοντας το σκορ! Στο 6’, δε, η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά της, αλλά ο Μάρκος Πάουλο είδε το σουτ που δοκίμασε να καταλήγει ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι της Βέροιας. Μέχρι το 10’, δηλαδή, ο Παναιτωλικός είχε ένα γκολ και δύο τεράστιες φάσεις για να «καθαρίσει» τη νίκη! Οι γηπεδούχοι, στον αντίποδα, ήταν σαν να μην είχαν βγει στον αγωνιστικό χώρο… Μέχρι το 25’, πραγματικά, δεν υπήρχαν στο γήπεδο, ενώ τέσσερα λεπτά νωρίτερα είδαν τον Τομανέ να χάνει απίστευτο τετ-α-τετ! Όπως συμβαίνει συνήθως, όμως, επιβεβαιώθηκε ο γνωστός, άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου. Στην πρώτη της «επίσκεψη» στα καρέ του Κυριακίδη, ο Μαλόν έβγαλε ωραία σέντρα από δεξιά και ο Σαρπόνγκ, με εξαιρετική κεφαλιά (διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ οι φιλοξενούμενοι), έκανε το 1-1. Στο δεύτερο 45λεπτο… πόνεσαν τα μάτια μας! Αν, δηλαδή, το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό, το β’ μέρος ήταν κανονική… τραγωδία! Η Βέροια είχε την καθολική κατοχή της μπάλας (71%-29%), αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει. Ο Παναιτωλικός, από την άλλη, είχε ένα επικίνδυνο σουτ με τον Καμαβουάκα στο 65’ και ένα απίθανο βολέ του Ουάρντα στο 69’, στο οποίο είπε «όχι» ο Λόπεθ. Στο φινάλε, οι γηπεδούχοι παραλίγο να κάνουν την ολική ανατροπή από το πουθενά με τον Σαρπόνγκ, αλλά ο Ολλανδός δεν μπόρεσε να γίνει ήρωας, με το 1-1 να παραμένει ως το τέλος και τον… Γρηγόρη Μάκο να μας «αναγκάζει» να τον ευχαριστήσουμε, γιατί σε ένα τέτοιο, κακό παιχνίδι, μας χάρισε ίσως το ομορφότερο γκολ που έχουμε δει μέχρι στιγμής στη Σούπερ Λίγκα. Πηγή: sport-fm.gr