Ο Πανιώνιος έφτασε κοντά στο να σπάσει την αρνητική παράδοση στην Κρήτη, ωστόσο ο Μανούσος στο 79′ ισοφάρισε για τον Πλατανιά (1-1) και χάρισε έναν πολύτιμο βαθμό στους Χανιώτες, που έχασαν μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις. Για ακόμη μία χρονιά, συνεχίστηκε η παράδοση που θέλει τον Πανιώνιο να αγνοεί τη νίκη στην Κρήτη, καθώς αν και προηγήθηκε του Πλατανιά, η αποβολή του Βλάχου επέτρεψε στους Κρητικούς να ισοφαρίσουν με τον Μανούσο ανήμερα των γενεθλίων του. Η μάχη των πάγκων Ο Γιώργος Παράσχος δεν άλλαξε το 4-2-3-1 στην παράταξη του Πλατανιά, με τον Σωτηρίου στο τέρμα, τον Στάθη δεξιά στην άμυνα, τον Σκαρντοβέλι αριστερά και τους Κάργα, Καρυπίδη στα στόπερ. Γκνιάτιτς και Μουνάφο ήταν μπροστά τους, με τους Μανούσο, Ντεβέσα και Γιορέντε να υποστηρίζουν τον Γιακουμάκη στην επίθεση. Από την πλευρά του ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς διατήρησε και αυτός το 4-2-3-1, με τον Γιαννιώτη κάτω από τα δοκάρια, τους Βλάχο, Ρισβάνη, Οικονόμου και Τασουλή στην άμυνα και τους Κόρμπο, Σιώπη στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Ο Μπεν ήταν στην δεξιά πλευρά, ο Μασούρας στην αριστερά, ενώ ο Σαββίδης ήταν πίσω από τον Ανσαριφάρντ. Χωρίς φάσεις, αλλά με ρυθμό και ένταση Το πρώτο ημίχρονο στα Περιβόλια δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, καθώς οι αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν ελάχιστες… Για την ακρίβεια δύο. Μία η προβολή του Μανούσου στο 16′, την οποία όμως απέκρουσε ο Γιαννιώτης και μία η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεν στο 27′, με την οποία οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ. Η εξέλιξη αυτή οδήγησε τον Γιώργο Παράσχο στην απόφαση να αλλάξει το 4-2-3-1 των Κρητικών σε 4-4-2, προκειμένου να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του. Κάτι που εν μέρει κατάφερε, καθώς οι γηπεδούχοι έκλεισαν τις «τρύπες» που είχαν ανασταλτικά και κατάφεραν να κρατήσουν περισσότερο την μπάλα. Η βελτίωση αυτή βέβαια δεν ήταν σε τέτοιο βαθμό που να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με ένα γκολ της ισοφάρισης. Ένα ημίχρονο… ροντέο Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Πανιώνιος με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φούντα έφτασε σε τρεις περιπτώσεις μία ανάσα από το δεύτερο γκολ, αλλά ούτε στο 55′, ούτε στο 62΄, ούτε στο 64 βρήκε στόχο. Έτσι, φτάσαμε στην φάση του 67ου λεπτού όπου ο Βλάχος αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, δίνοντας έτσι αριθμητικό πλεονέκτημα στον Πλατανιά, ο οποίος με τις ενέργειες του Ντίνα και του Γουνδουλάκη κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μανούσο στο 79, ενώ είχε ευκαιρίες να πάρει ακόμη και τη νίκη, όμως ο Γιαννιώτης κράτησε το 1-1 μέχρι το τέλος του αγώνα. Πηγή: gazzetta.gr