Ο νταμπλούχος Ελλάδος, με υπηρεσιακή άμυνα, που έβγαλε δεύτερο απανωτό 90λεπτο (Βούρος-Αυλωνίτης) μοιραία έχασε 3-2 από την Φενέρ των πολλών αστέρων κι έδειξε καλά στοιχεία, όπως το πείσμα και ο χαρακτήρας, αλλά θέλει και πολλή ενίσχυση στην άμυνα, συν έναν επιθετικό που θα κάνει την διαφορά. Καλά στοιχεία από τον Πάρντο που είναι καλός στο ένας εναντίον ενός. Ο Ολυμπιακός είχε τα καλύτερα του διαστήματα από το 15’ μέχρι το 30’ όταν και κατάφερε με πέναλτι του Φορτούνη στο 26’ να ισοφαρίσει το γκολ του Σο στο 11’. Ο Φερναντάο έκανε το 2-1 στο 31ο λεπτό σε φάση που άρχισε από λάθος εκτίμηση του Αυλωνίτη. Βρέθηκε πίσω με 3-1 από μια ακόμα κεφαλιά του Ουιγκάρ στο 64’ για να μειώσει με τον Τσόρι στο 89’ από υπέροχη πάσα του Ντοσεβί. Το ματς Με σχήμα 4-2-3-1 ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την αναμέτρηση, έχοντας τον Πάρντο στην αρχική ενδεκάδα δεξιά, τον Ντουρμάζ αριστερά και τον Φορτούνη πίσω από τον Χάρα, ενώ ο Ζντιέλαρ με τον Μπουχαλάκη ήταν το δίδυμο στα χαφ. Ο Ολυμπιακός θέλησε να παίξει γρήγορα και από τα άκρα, όμως μεσοαμυντικά και ειδικά στο κέντρο της άμυνας του, είχε προβλήματα με τους Βούρο και Αυλωνίτη να είναι δύσκολο ν’ ανταγωνιστούν και να παρακολουθήσουν τους ικανότατους επιθετικούς που διαθέτει η Φενέρ. Στο 10’ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τους Τούρκους με τη σέντρα του Χασάν Αλί και την κεφαλιά του Φερναντάο που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Ρομπέρτο. Η Φενέρ συνέχισε σε αυτή τη φάση την πίεση και έτσι μετά από σέντρα του Ντιέγκο από δεξιά, ο Σο που σηκώθηκε μόνος του, με άλλους δύο συμπαίκτες του στο δεύτερο δοκάρι, έκανε το 1-0 για την Φενέρ. Ο ίδιος παίκτης λίγο έλειψε να κάνει το 2-0 αμέσως μετά, αλλά ο Ρομπέρτο έδιωξε στην κλειστή γωνία. Σταδιακά μετά το 15ο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να παίρνουν επιθετικές πρωτοβουλίες, κυρίως με τον Πάρντο και τον Ομάρ. Ο δεξιός μπακ του Ολυμπιακού στο 23ο λεπτό, είχε καλό σουτ που πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 25ο λεπτό, ο Μπουχαλάκης με όμορφη ατομική προσπάθεια σε κόντρα-επίθεση έκανε την κάθετη πάσα την κατάλληλη στιγμή στον κενό χώρο, ο Χάρα βγήκε απέναντι από τα δεξιά στον Βολκάν που τον ανέτρεψε και έτσι δόθηκε πέναλτι. Ο Φορτούνης εκτέλεση εύστοχα για να κάνει το 1-1. Ο Πάρντο με τον Ντουρμάζ άλλαξαν και πλευρές, όμως στο 31ο λεπτό, άλλη μια κακή εκτίμηση της άμυνας και κυρίως του Αυλωνίτη σε βαθιά μπαλιά του Κιάερ, προκάλεσε τη ζημιά για τους «ερυθρόλευκους» με τον Σο, να φεύγει στην πλάτη της άμυνας, να κάνει το σουτ μετά από κόντρες, τον Ρομπέρτο ν’ αποκρούει, αλλά τον Φερναντάο να παίρνει την επιστροφή για το 2-1. Από εκεί και μετά ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να φτιάξει κάποια άλλη καλή φάση στην άμυνα της Φενέρ, ενώ στο 37ο λεπτό, ο Ντιέγκο είχε μια προσπάθεια από πλάγια θέση, που εξουδετέρωσε ο Ρομπέρτο. Με 4-4-1-1 στην επανάληψη Στην επανάληψη ο Μάρκο Σίλβα άρχισε με 4 αλλαγές, ο Μάρκο Σίλβα έκανε 4 αλλαγές, αφού έριξε τον Σαλίνο στη θέση του Μαζουακού, τον Ντοσεβί αντί του Ντουρμάζ, τον Τσόρι αντί του Πάρντο, με τον Τσόρι να πηγαίνει δεκάρι και τον Φορτούνη αριστερά, ενώ ο Κασάμι μπήκε στη θέση του Ζντιέλαρ που δεν φάνηκε καθόλου στο πρώτο μέρος. Ο Ολυμπιακός θέλησε να μπει καλά με τον Φορτούνη να προσπαθεί να δημιουργήσει κάποιες καλές στιγμές, αλλά πέρα από ένα δικό του σουτ στο 54’ που δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Βολκάν, δεν μπόρεσε ν’ απειλήσει. Μετά από έξι μαζεμένες αλλαγές που έκανε ο Περέιρα στο 63’, ήρθε το 3ο γκολ για την Φενέρ, με τον Σενέρ να σεντράρει και τον Ουιγκάρ να κάνει το 3-1. Ο Σίλβα έριξε για πρώτη φορά σε φιλικό ματς και τον Τζανδάρη στο 67’ αντί του Μπουχαλάκη, αλλά ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό, μιας και η κόπωση ήταν προφανής. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός κατάφερε ν’ ανεβάσει στροφές και στο φινάλε να απειλήσει την Φενέρ ακόμα και με ισοφάριση. Στο 89΄ ο Ντοσεβί έβγαλε υπέροχη διαγώνια πάσα στον Τσόρι που πλάσαρε τον Βολκάν για το 3-2, ενώ ο ίδιος είχε υπέροχη εκτέλεση φάουλ στο φινάλε, που εξουδετέρωσε, μπλοκάροντας την μπάλα, ο Βολκάν στο 93ο λεπτό. Οι συνθέσεις: Φενέρμπαχτσε: Βολκάν, Χασάν Αλί (46’ Ερκίν), Μπρούνο Άλβες (63’ Ουιγκάρ), Κίαερ (55’ Μπα), Γκοκάν (63’ Σενέρ), Σόουζα (63’ Χόλμεν), Τοπάλ (46’ Μεϊρέλες), Νάνι (64΄Στοχ), Ντιέγκο (63’ Κράσιτς), Σο (63’ Κάντλετς), Φερναντάο (78’ Χακάν) Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ομάρ, Αυλωνίτης, Βούρος, Μαζουακού (46’ Σαλίνο), Ζντιέλαρ (46’ Κασάμι), Μπουχαλάκης (67’ Τζανδάρης), Πάρντο (46’ Τσόρι), Φορτούνης (67’ Κολοβός), Ντουρμάζ (46’ Ντοσεβί), Χάρα (73’ Ολαϊτάν) Πηγή: sport-fm.gr