Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος στο βόλεϊ γυναικών και πήρε τη νίκη με 3-0, αποτέλεσμα που τον στέλνει στο +3 στη βαθμολογία και έχει μεγάλο προβάδισμα πλέον για την 1η θέση στην κανονική διάρκεια και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Οι Ερυθρόλευκες άρχισαν καλύτερα το ματς και είχαν το προβάδισμα στο πρώτο σετ, με τις Πράσινες να αντιδρούν και να ισοφαρίζουν, πριν έρθει ένα ξέσπασμα από την ομάδα του Λορέντσο Μιτσέλι που έφτασε στο 25-19 και έκανε το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να απαντήσει στο δεύτερο σετ και είχε το προβάδισμα μέχρι και το 9-11, αλλά κάπου εκεί ο Ολυμπιακός ανέβασε ταχύτητα, μετέτρεψε το σκορ σε 14-11 με σερί 5-0 και τελικά με 25-21 έκανε το 2-0.

Όλα, πλέον, έδειχναν νίκη των Ερυθρόλευκων και ήρθε και η επιβεβαίωση, αφού έδειξαν χαρακτήρα όταν οι Πράσινες κατάφεραν να ισοφαρίσουν 22-22 αν και ήταν πίσω με 20-14, παίρνοντας τελικά και το τρίτο σετ με 26-24. Έτσι, έκαναν το 3-0 και πήραν τη νίκη που τις μετατρέπει σε μεγάλο φαβορί για την 1η θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 25-19, 25-21, 26-24