Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι της Volley League -το οποίο έγινε κεκλεισμένων των θυρών- και τον νίκησε με 3-1 ανεβαίνοντας στην κορυφή και αφήνοντας πλέον στη 2η θέση την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου που γνώρισε την πρώτη της ήττα και έχει και ένα παιχνίδι περισσότερο.

Στο πρώτο σετ οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν δύο φορές με +4 αλλά οι Πράσινοι ισοφάρισαν, για να έρθει τελικά ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων μετά το 16-16, το οποίο μετέτρεψαν σε 20-16. Έτσι, έφτασαν στο 25-21 και έκαναν το 1-0, με τους φιλοξενούμενους να απαντάνε στο δεύτερο.

Σε ένα σετ στο οποίο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα και πρόσφεραν πλούσιο θέαμα, ο Παναθηναϊκός με 33-31 έκανε το 1-1 και όλα… άρχισαν από την αρχή. Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-6 και στη συνέχεια με 18-12 αλλά οι Πράσινοι κατάφεραν να μειώσουν σε 23-21, με τους Ερυθρόλευκους να φτάνουν τελικά στο 25-22 και να κάνουν το 2-1.

Οι Πειραιώτες είχαν, πλέον, την ψυχολογία με το μέρος τους και αυτό φάνηκε στο 4ο σετ, το οποίο ήταν και το τελευταίο του ντέρμπι. Με πρωταγωνιστές τούς Στερν και Ιντάλγκο ο Ολυμπιακός με 25-20 έκανε το 3-1 και πήρε τη μεγάλη νίκη, η οποία τον ανέβασε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα σετ: 25-21, 31-33, 25-22, 25-20