Το ντέρμπι της 4ης αγωνιστική της Volley League Γυναικών ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό ήταν… ντερμπάρα, με τις Πράσινες να επικρατούν τελικά με 3-2 σετ και να μειώνουν στον ένα βαθμό τη διαφορά από τις Ερυθρόλευκες.

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και μετά το 11-11 στο πρώτο σετ άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ, για να το κάνει τελικά δικό του με 25-21. Στο δεύτερο, όμως, ήρθε η αντίδραση του Παναθηναϊκού, ο οποίος έκανε εύκολα το 1-1 όπως δείχνει και το 25-15 με το οποίο ολοκληρώθηκε το σετ.

Οι Πράσινες μπήκαν καλύτερα και στο τρίτο και βρέθηκαν να προηγούνται με 8-4 αλλά οι Ερυθρόλευκες μείωσαν σε 11-9, με τις γηπεδούχες όμως να μην επηρεάζονται και να φτάνουν στο 25-19 κάνοντας το 2-1. Οι φιλοξενούμενες, όμως, έδειξαν χαρακτήρα στο 4ο σετ, έκαναν σερί 5-0 μετά το 8-8 μετατρέποντάς το σε 8-13 και τελικά με 25-19 έκαναν το 2-2, στέλνοντας το ντέρμπι το tie break.

Εκεί, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 9-5 αλλά ο Ολυμπιακός μείωσε σε 11-10, με τις Πράσινες τελικά να είναι πιο ψύχραιμες και να παίρνουν το σετ με 15-13 και μαζί τη νίκη με 3-2 σε ένα πολύ ωραίο ντέρμπι.

Τα σετ: 21-25, 25-15, 25-19, 19-25, 15-13