Και οι τρεις νέοι παγκόσμιοι πρωταθλητές των Grand Prix μοτοσυκλέτας είναι Ισπανοί, ενώ κατέκτησαν και τις 8 από τις 9 πρώτες θέσεις όλων των κατηγοριών!

Στη μεγάλη κατηγορία, το MotoGP, παρά τις 8 του νίκες σε 19 αγώνες, ο Jorge Lorenzo δεν κατάφερε να διατηρήσει τον τίτλο της μεγάλης κατηγορίας, ο οποίος πήγε στον Marc Marquez με 6 νίκες.

Ο Dani Pedrosa, τρίτος της βαθμολογίας, έκανε 3 νίκες. Ενδεικτικό του ενδιαφέροντος και του έντονου ανταγωνισμού της φετινής σαιζόν θεωρείται το ότι ο 3ος στη βαθμολογία συγκέντρωσε 300 βαθμούς.

Οι τρεις τους νίκησαν σε όλους τους αγώνες πλην ενός, εκείνου στο Assen, τον οποίο πήρε ο Valentino Rossi –για τον οποίο πιθανότατα το 2014 θα είναι η τελευταία χρονιά στα MotoGP, παρότι έχει ανακοινώσει οτι θα αγωνίζεται για 2 ακόμη χρόνια.

Τελική Βαθμολογία Αναβατών MotoGP μετά από 18 αγώνες

1. Marc Marquez ESP Honda (F)* 334 β.
2. Jorge Lorenzo ESP Yamaha (F) 330 β. (-4)
3. Dani Pedrosa ESP Honda (F) 300 β. (-34)
4. Valentino Rossi ITA Yamaha (F) 237 β. (-97)
5. Cal Crutchlow GBR Yamaha (S) 188 β. (-146)
6. Alvaro Bautista ESP Honda (S) 171 β. (-163)
7. Stefan Bradl GER Honda (S) 156 β. (-178)
8. Andrea Dovizioso ITA Ducati (F) 140 β. (-194)
9. Nicky Hayden USA Ducati (F) 126 β. (-208)
10. Bradley Smith GBR Yamaha (S) * 116 β. (-218)
11. Aleix Espargaro ESP ART (CRT) 93 β. (-241)
12. Andrea Iannone ITA Ducati (S) * 57 β. (-277)
13. Michele Pirro ITA Ducati (S) 56 β. (-278)
14. Colin Edwards USA FTR-Kawasaki (CRT) 41 β. (-293)
15. Randy de Puniet FRA ART (CRT) 36 β. (-298)
16. Hector Barbera ESP FTR-Kawasaki (CRT) 35 β. (-299)
17. Danilo Petrucci ITA Ioda Suter-BMW (CRT) 26 β. (-308)
18. Yonny Hernandez COL ART (CRT)/Ducati (S) 21 β. (-313)
19. Claudio Corti ITA FTR-Kawasaki (CRT) * 14 β. (-320)
20. Hiroshi Aoyama JPN FTR-Kawasaki (CRT) 13 β. (-321)
21. Ben Spies USA Ducati (S) 9 β. (-325)
22. Katsuyuki Nakasuga JPN Yamaha (S) 5 β. (-329)
23. Alex de Angelis RSM Ducati (S) 5 β. (-329)
24. Karel Abraham CZE ART (CRT) 5 β. (-329)
25. Michael Laverty GBR PBM/ART (CRT)* 3 β. (-331)
26. Bryan Staring AUS FTR-Honda (CRT)* 2 β. (-332)

Moto2

Στη μεσαία κατηγορία κέρδισε το φαβορί Pol Espargaro, αν και σε μεγάλο μέρος της σαιζόν προηγούνταν ο Άγγλος Scot Redding. Η καθυστερημένη επέλαση του Espargaro απέφερε 3 νίκες στους 6 τελευταίους αγώνες που σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του Redding του εξασφάλισαν το στέμμα.

Ο Redding είναι ο μοναδικός μη Ισπανός οδηγός στα «βάθρα» των τελικών βαθμολογιών όλων των κατηγοριών. Με 3 νίκες πήρε τη 2η θέση, ενώ με τις ίδιες νίκες 3ος κατετάγη ο Esteve Rabbat.

Τρεις νίκες έκανε και ο Nico Terol που του χρόνου υγιής, θα διεκδικήσει σίγουρα τίτλο. O Terol υπέφερε από κακή φυσική κατάσταση στο μεγαλύτερο μέρος της σαιζόν, η οποία τελικά διαγνώστηκε ως αποτέλεσμα δυσανεξίας στην λακτόζη –πάθηση που το 2009 είχε μάλλον κοστίσει τον τίτλο στον Casey Stoner…

Εκφράζοντας πιο σωστά το πνεύμα των αγώνων Ενιαίου, η Moto2 είχε τους περισσότερους νικητές αγώνων, έξι διαφορετικούς αναβάτες.

Το 2014 οι δύο πρώτοι της κατηγορίας ανεβαίνουν στα MotoGP, έχοντας συμβόλαιο ο μεν Espargaro με την Yamaha Tech3, ο δε Redding με την Gresini FUN&GO, για την οποία θα οδηγήσει την νέα Honda RCV1000R της κατηγορίας «Open» που αντικαθιστά τις CRT.

Moto3

Τελικά το ρίσκο του team manager Pablo Nieto απέδωσε. Έδωσε μια δεύτερη ευκαιρία στον Maverick Vinales και ο οξύθυμος νεαρός τον ξεπλήρωσε με τον τίτλο της Moto3, παρότι ούτε τις περισσότερες νίκες έκανε, ούτε τους πιο έξυπνους αγώνες.

Αντίθετα ο αναβάτης που έλαμψε φέτος, ο Alex Rins έχασε τον τίτλο από απειρία, ενώ ο έμπειρος Luis Salom που έφτασε στην Valencia πρωτοπόρος στην Βαθμολογία, έκανε ένα δεύτερο αβίαστο λάθος (το πρώτο στον αγώνα της Ιαπωνίας), έπεσε και «έσπασε την καρδάρα με το γάλα» μόνος του.

Η εντυπωσιακή Ana Carrasco (Ισπανίδα κι αυτή) τερμάτισε στην Valencia 8η, η πρώτη γυναίκα εδώ και 18 χρόνια είπαν οι «ιστορικοί», που τερματίζει στη 10άδα. Και μην ξεχνάμε ότι η Ana οδηγεί μεν ΚΤΜ, αλλά την έκδοση «παραγωγής» και όχι την καλή εργοστασιακή του Vinales.

Η απώλεια του τίτλου από τον Rins κοστίζει μια θέση στο παγκόσμιο της άλλης ικανής Ισπανίδας, της Marias Herrera. Aν ο Rins είχε κερδίσει θα έφευγε για την Moto2, οπότε στην ομάδα του θα δημιουργείτο μια κενή θέση για την Herrera –τώρα θα πρέπει να περιμένει άλλη μία σαιζόν.

Αστέρι πάντως του 2014 θα είναι και ο Jack Miller που με το ασθενικό FTR Honda έκανε μαγικά αποτελέσματα. Τώρα που η Honda πήρε τις αλλαγές κανονισμών που ήθελε στην Μoto3 και θα κατεβάσει ένα νέο πανίσχυρο NSF250R, o Αυστραλός θα μεγαλουργήσει.