Ο Eugene Laverty πήρε τη 2η φετινή του νίκη, καθώς οι αδοκίμαστες αλλαγές που ζήτησε να του κάνουν οι μηχανικοί στην RSV4 αποδείχτηκαν το κλειδί για να εκτοπίσει το Sykes από την πρώτη θέση.

Έχοντας τερματίσει τέταρτος στο Α’ Σκέλος ο Ιρλανδός κάθισε και σκέφτηκε τρόπους για να συμμαζέψει τη διαφορά του από τον Sykes που έδειξε ασυγκράτητος. Και τα κατάφερε, παρότι ο αναβάτης της Kawasaki οδήγησε και στο μεγαλύτερο μέρους του Β’ Σκέλους την κούρσα.

Όλο αυτό το διάστημα ο Laverty περιορίστηκε στο να παρακολουθεί τον Άγγλο από κοντά, προετοιμάζοντας την επίθεσή του. Την οποία έκανε τρεις γύρους από το τέλος, βουτώντας στην εσωτερική του Sykes στη Ruskenhoek.

Όμως δεν κατάφερε να ξεφύγει από τον Άγγλο που τον κυνήγησε πεισματικά και στην τελευταία στροφή του αγώνα αντεπετέθη, προσπαθώντας να του πάρει την έξοδο και να βγει πρώτος στη μικρή ευθεία. Ο Laverty άντεξε όμως, παίρνοντας τη σημαία πρώτος με διαφορά 89 χιλιοστών του δευτερολέπτου.

Η κόντρα των δύο συνεχίζεται και στη βαθμολογία όπου μετά το Assen ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση, μαζί όμως με τον Chaz Davies. Έχουν και οι τρεις 83 β. Πρώτος παραμένει ο Guintoli με 111 βαθμούς.

Πίσω τους τέσσερις αναβάτες πάλεψαν σκληρά ως το τέλος, οπότε και επικράτησε ο νεότερος Loris Baz με το ZX-10R.

Ο Baz ξεκίνησε πολύ καλά από τη δεύτερη γραμμή της εκκίνησης και ακολουθούσε ως 4ος τον Davide Giugliano ώσπου ο Ιταλός στην Κ1 του 6ου γύρου έχασε το μπροστινό και έπεσε με εντυπωσιακή κατάληξη, αφού η Althea Aprilia πήρε φωτιά και καταστράφηκε. Ο ίδιος πάντως δεν τραυματίστηκε.

Μετά την εγκατάλειψη του Giugliano ο Baz βρέθηκε αντιμέτωπος με τους Jonathan Rea, Sylvain Guintoli και Chaz Davies. Στον 15ο γύρο ο Guintoli πέρασε πρώτος αλλά ο νεαρός Γάλλος τον ξαναπέρασε δύο γύρους αργότερα, απέκρουσε την επίθεση του Rea στο τέλος και πήρε την τελευταία θέση του βάθρου με διαφορά 258 χιλιοστών.

Ο έμπειρος και πρακτικός Guintoli στο μεταξύ αναγκάστηκε να μείνει 6ος, σπάζοντας το σερί των βάθρων από την έναρξη της σαιζόν. Έχασε την 5η θέση από το Davies στην τελευταία στροφή του αγώνα.

Πιο πίσω ο εγχειρισμένος στο γόνατο Leon Camier ολοκλήρωσε την εντυπωσιακή του μέρα με μια 7η θέση, παρότι το γόνατό του δούλευε ελάχιστα. Βοήθησε βέβαια και η εγκατάλειψη του Jules Cluzel, συναθλητή του στη Fixi Crescent Suzuki, που αναγκάστηκε να διακόψει τον αγώνα με μηχανικά προβλήματα.

Ο Marco Melandri είχε και πάλι έναν αλλόκοτο αγώνα. Ο Ιταλός που τρέχει με «έναν ώμο» καθώς ο αριστερός του δεν έχει επανέλθει μετά την εγχείρηση του χειμώνα έχασε την εκκίνηση και αναγκάστηκε να μείνει τελευταίος. Ωστόσο οδηγώντας εντυπωσιακά ανέβηκε ως την 4η θέση, αλλά αμέσως μετά άρχισε να χάνει έδαφος, δείχνοντας να έχει κάποιο μηχανικό πρόβλημα.

Έπεσε στην 8η θέση, και μετά στην 11η, αλλά ξαφνικά ανέβασε ρυθμό και βοηθούσης της εγκατάλειψης του Cluzel τερμάτισε 8ος, έχοντας περάσει και πάλι τους Carlos Checa και Michel Fabrizio.

Ο Fabrizio τερμάτισε 9ος ενώ ο Checa 10ος, κλείνοντας έτσι μιαν απογοητευτική ημέρα. Ως τώρα το Assen ευνοούσε τις Ducati, όμως φέτος με την Panigale τα πράγματα άλλαξαν και ήταν φανερό ότι ο Carlos δεν μπορούσε να πιέσει τη μοτοσυκλέτα του περισσότερο. Χάρη στις εγκαταλείψεις τον τερματισμό είδαν μόλις 15 αναβάτες, πράγμα που σημαίνει ότι βαθμολογήθηκαν όλοι.

Μέχρι σήμερα 22 αναβάτες έχουν βαθμολογηθεί στα 6 σκέλη που έχουν διεξαχθεί.