Ο Marc Marquez κατάφερε στο τέλος να πάρει τη νίκη από το Jorge Lorenzo στο MotoGP της Indianapolis, αλλά ήταν μια επικράτηση πολύ πιο δύσκολη απ’ ό,τι κι ο ίδιος υπολόγιζε. Ο Marquez έδειξε υπομονετικός πάνω στη Honda του και όταν βρήκε την κατάλληλη ευκαιρία, πήρε το προβάδισμα και μαζί τη νίκη στον 10ο Γύρο της σεζόν. Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής ακολουθούσε τον Lorenzo σε όλο σχεδόν το διάστημα του αγώνα, κάνοντας την κίνησή του τρεις γύρους πριν το τέλος. Έτσι, ο ισπανός άσος της Repsol συνέχισε το σερί των επιτυχιών του στην Αμερική, όπου δεν έχει χάσει αγώνα στη μεγάλη κατηγορία! Στις δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα, στάθηκε στον εκπληκτικό ρυθμό του Lorenzo, που τον ανάγκασε να πιέσει από την αρχή για να μείνει κοντά του και στη συνέχεια να πάρει το κάτι παραπάνω από τη μοτοσυκλέτα του για τους 25β. Εντυπωσιακή ήταν πράγματι η αλλαγή του ρυθμού, προς το καλύτερο, του Jorge Lorenzo! Ο άσος της Yamaha οδήγησε την κούρσα για το μεγαλύτερο διάστημα κάνοντας πολλούς γύρους στο 1:32 και ο ένας από αυτούς, στο τέλος, ήταν στο 1:32,652δ μόλις 27χιλ πιο πάνω από το νέο ρεκόρ πίστας που έκανε (στον ίδιο γύρο) ο Marquez! Για το Lorenzo σημαντική ήταν η πτώση της απόδοσης του πίσω ελαστικού στη δεξιά του πλευρά, ενώ στις δηλώσεις του πρόσθεσε ότι έδωσε ό,τι μπορούσε για να προσπαθήσει να ξεφύγει, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Λίγο πιο πίσω από τους δυο μπροστά, ο Valentino Rossi θα συνέχιζε το εκπληκτικό του σερί και θα κέρδιζε μια έντονη μάχη με τον Dani Pedrosa για να ανέβει για δέκατη φορά στο βάθρο φέτος! Η μάχη του με τον Pedrosa αποφασίστηκε στη δεύτερη στροφή του τελευταίου γύρου, καταφέρνοντας να χάσει μόνο 4β σε σχέση με τον Lorenzo, ενώ ο Marquez μείωνε τη διαφορά του από τον Ιταλό στους 56β. Ο Iannone γιόρταζε σήμερα τα 26α γενέθλιά του και κατάφερε για μια ακόμη φορά φέτος να πάρει θέση μέσα στην εξάδα. Πάντως η απόσταση των +21δ από την κορυφή δεν πρέπει να χαροποιεί ιδιαίτερα την ομάδα. Εντυπωσιακός για μια ακόμη φορά ο Bradley Smith, ο οποίος παρά το λάθος που έκανε στην αρχή κατάφερε να απειλεί στο τέλος ακόμα και τον Iannone για την πέμπτη θέση! Ο Crutchlow, από την 4η θέση του grid, παραλίγο να ρίξει τον Smith στην αρχή κι έχασε αρκετές θέσεις, δίνοντας τη μάχη για την 7η θέση στη συνέχεια με τον Pol Espargaro, από τον οποίο και την έχασε. Ένα λάθος στην αρχή έριξε στην 21η θέση τον Andrea Dovizioso, ο οποίος στο τέλος κατάφερε να ανέβει στην ένατη θέση, με τον Danilo Petrucci να κλείνει τη δεκάδα. Η κορυφαία OPEN ήταν και πάλι ο Barbera στην 15η θέση. Πηγή: motograndprix.gr