Υπόθεση… Ferrari ήταν η πρώτη γεύση εν όψει του Grand Prix της Κυριακής στο Μπαχρέιν. Στον πρώτο γύρο των ελεύθερων δοκιμών, που έγιναν το πρωί, ο Φελίπε Μάσα είχε τον καλύτερο χρόνο αφήνοντας πίσω του κατά μόλις 0,077 δευτερόλεπτα τον έτερο πιλότο της «σκουντερία», Φερνάντο Αλόνσο.

Ο Νίκο Ρόσμπεργκ με Mercedes ήταν τρίτος, ο παγκόσμιος πρωταθλητής Σεμπάστιαν Φέτελ ακολούθησε με Red Bull, ενώ πέμπτος ήταν ο Πολ Ντι Ρέστα με Force India. Μόλις ένατος ήταν με Lotus ο Κίμι Ραϊκόνεν, ενώ ακόμη πιο χαμηλά, στη 13η θέση, βρέθηκε ο Λιούις Χάμιλτον με Mercedes.

Ο δεύτερος γύρος των ελεύθερων δοκιμών ακολουθεί στις 14:00, ενώ το Σάββατο στις 11:00 θα γίνει ο τρίτος και τελευταίος, πριν τις κατατακτήριες που έχουν προγραμματιστεί για τις 14:00. Ο αγώνας της Κυριακής θα αρχίσει στις 15:00.