Οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν… ανάσα εν όψει της συνέχειας των τελικών και να φέρουν τη σειρά στα ίσια (1-1) μετά τη νίκη τους στο δεύτερο ματς του ΟΑΚΑ, κερδίζοντας τον Ολυμπιακό με 84-80. Ένας Ολυμπιακός από τον οποίο απουσίαζε ο Βασίλης Σπανούλης λόγω αμυγδαλίτιδας με αποτέλεσμα να αποδυναμώσει στο έπακρο την ομάδα του. Βέβαια ο Έρικ Γκριν έκανε τα… πάντα για να καλύψει το «κενό» του αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει και στο τελικό αποτέλεσμα. Γι’ αυτό συνετέλεσαν τα μέγιστα οι Έλληνες του Παναθηναϊκού, με τον Νίκο Παππά να «μιλάει» στο κρίσιμο σημείο, τον Γιάννη Μπουρούση να δίνει μεγάλες μάχες μέσα στις ρακέτες και τον Νικ Καλάθη να… βρίσκεται σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ! napoeyj3 Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ μετά τα δύο χαμένα ματς στους περσινούς τελικούς, με τον Νίκο Παππά να κάνει τη διαφορά έχοντας 16 πόντους, τον Μπουρούση να προσθέτει άλλους 12 πόντους και τον αρχηγό των «πρασίνων» να τελειώνει το ματς με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 τελικές πάσες. Το ματς ήταν αίμα και άμμος στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τους «πράσινους» να κάνουν το ξέσπασμα στο τέλος και να προηγούνται με 78-71 στα 2:20 πριν από το τέλος. Στη συνέχεια έδειξε… τάσεις αυτοκτονίας, ο Ολυμπιακός πήγε να κάνει την ανατροπή ωστόσο δεν μπόρεσε να την ολοκληρώσει. Ο εκπληκτικός Έρικ Γκριν (21π., 5/6 τρίποντα) ήταν εκείνος που κρατούσε τον Ολυμπιακό στο ματς χάρη στις ατομικές του ενέργειες και τους επτά πόντους που σημείωσε στην τρίτη περίοδο. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν στο +2 μέχρι το 22′ με τον Αμερικανό να καλύπτει το «κενό» του Σπανούλη χάρη στις επιθετικές του πρωτοβουλίες. Όμως ο Παναθηναϊκός έδειξε συγκέντρωση στην άμυνα, η μπάλα περνούσε συνέχεια από τα χέρια του Γιάννη Μπουρούση και έπαιζε πολύ πολύ πιο ορθολογικά σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Ειδικά στο τελευταίο δίλεπτο κατάφερε να «χτίσει» και τη μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ μέχρι εκείνο το σημείο «κλείνοντας» το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (59-53). napoeyj1 Στο πρώτο μισό του αγώνα ο Ολυμπιακός δεν άφησε να φανεί η απουσία του Βασίλη Σπανούλη, με τον Γιώργο Πρίντεζη να γίνεται… πλέι-μέικερ «ρακέτας» και να δημιουργεί καταστάσεις για τους συμπαίκτες του, έχοντας μοιράσει πέντε από τις 8 ασίστ των «ερυθρολεύκων» σε αυτό το διάστημα. Οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο για να αναχαιτίσουν το παιχνίδι του υπαρχηγού των Πειραιωτών ωστόσο έβρισκαν κάποια δίλεπτα καλής πίεσης στην άμυνα με αποτέλεσμα να πάρουν πόντους στο ανοικτό γήπεδο. Κάτι που ζητούσε ο Πασκουάλ από το πρώτο λεπτό στην επίθεση. Ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός σκόραρε 24 πόντους, προϊόν και της πολύ καλής παρουσίας του Νικ Καλάθη, ο οποίος είχε 6 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ στο πρώτο μισό του αγώνα. Επιπλέον κατάφερε η «πράσινη» άμυνα να περιορίσει τη δράση του Παπανικολάου, ο οποίος είχε κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά με 8 πόντους μέχρι το 12′, όταν και ο Ολυμπιακός έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι (23-27). napoeyj2 Στη συνέχεια, οι παίκτες των γηπεδούχων είχαν τα… ξεσπάσματά τους και χάρη και στις ατομικές ενέργειες του Μάικ Τζέιμς προηγήθηκε και με 35-30 στο 17′. Μάλιστα αυτή ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του ημιχρόνου για οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες, δείγμα του κλειστού αγώνα. Πάντως οι «ερυθρόλευκοι» μπόρεσαν να μείνουν μέσα στο ματς βάζοντας περισσότερο τη μπάλα στη ρακέτα με 57% στα σουτ εντός παιδιάς (16/28). Στον αντίποδα, σημείο κλειδί ήταν (εκτός από τα 4/9 τρίποντα, όσα και ο Ολυμπιακός) οι επτά πόντοι στο fast break, έναντι… κανενός των φιλοξενούμενων. Τα δεκάλεπτα: 17-20, 41-39, 59-53, 84-80 Πηγή: gazzetta.gr