Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη από τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης και είχε τις ευκαιρίες για να σκοράρει, δεν το έκανε όμως και τελικά το πλήρωσε στο 45’+2′, όταν ο Σούταλο έκανε το 0-1, πράγμα που σημαίνει ότι αν μείνει αυτό το σκορ οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν στην παράταση.

Αν και είχε το προβάδισμα μετά τη νίκη της με 2-1 στην Κροατία, η Ένωση μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, κυριάρχησε και θα μπορούσε να προηγηθεί είτε με τον Λιβάι Γκαρσία είτε με τον Τσούμπερ. Κανείς εκ των δύο, όμως, δεν βρήκε δίχτυα και τελικά το παιχνίδι στράβωσε…

Οι Κροάτες έκαναν αισθητή την παρουσία τους επιθετικά στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και τελικά στο 45’+2′ έκαναν το 0-1 με τον Σούταλο και το β’ μέρος έχει ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον.