Η πρωτοπόρος της Bundesliga, Μπάγερν Μονάχου, άνοιξε τη διαφορά της από τη δεύτερη Φράιμπουργκ στους τέσσερις βαθμούς έχοντας ματς παραπάνω καθώς στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής «διέλυσε» με 6-1 τη Βέρντερ Βρέμης στην «Allianz Arena».

Ο Τζαμάλ Μουσιάλα άνοιξε το σκορ για τους Βαυαρούς στο 6ο λεπτό, αλλά η Βέρντερ Βρέμης «απάντησε» σχεδόν άμεσα με τον Γιούνγκ στο 10′. Στο 17′ ο Τσούπο-Μότινγκ έχασε πέναλτι για τους γηπεδούχους και από εκεί κι έπειτα, όμως, άρχισε το… σόου του Σερτζ Γκνάμπρι. Ο Γερμανός επιθετικός σημείωσε δύο γκολ στο 22′ και στο 28′, ενώ στο 26′ μεσολάβησε το τέρμα του Γκορέτσκα. Ο Γκνάμπρι έκανε χατ τρικ στο 82′ και ο Ματίς Τελ έκλεισε το σκορ στο 84′.

Στις τάξεις της Μπάγερν, αλλά και της εθνικής Σενεγάλης, πάντως, σήμανε συναγερμός εξαιτίας του τραυματισμού του Σάντιο Μανέ. Ο σταρ της πρωταθλήτριας Γερμανίας, αλλά και εκείνης της Αφρικής αποχώρησε στο 20ό λεπτό αφήνοντας τη θέση του στον Λιρόι Σανέ.

Στο μεταξύ, ο αγώνας της Στουτγκάρδης με την Χέρτα Βερολίνου στη «Mercedes-Benz Arena» βρισκόταν στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, το σκορ ήταν 1-1 κι όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι θα έχαναν άλλους δύο βαθμούς στην έδρα τους.

Στο σημείο εκείνο ο Σόσα εκτέλεσε κόρνερ και ο Ντίνος Μαυροπάνος, εξαιρετικός ως συνήθως στο ψηλό παιχνίδι, νίκησε με κεφαλιά τον Όλιβερ Κρίστενσεν χαρίζοντας τεράστιας αξίας νίκη στους Σουηβούς, που σε βάθος χρόνου μπορεί να αποδειχθεί πως άξιζε μια παραμονή.

Νωρίτερα, ο Έλληνας διεθνής κεντρικός αμυντικός είχε αντικρίσει την κίτρινη κάρτα του Φρανκ Βίλενμποργκ.

Η Βόλφσμπουργκ, πάλι, σημείωσε μεγάλη εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Ντόρτμουντ, που για πολλοστή φορά τα τελευταία χρόνια δείχνει να «ξεφουσκώνει» νωρίς, ενώ «τρίποντο»-βάλσαμο πήρε η εκ των ουραγών Μπόχουμ απέναντι στην ασταθέστατη Γκλάντμπαχ (2-1), που παραμένει καθηλωμένη στη μέση της κατάταξης.

Η αγωνιστική συνεχίζεται σήμερα (9/11) με τα ματς: Κολωνία-Λεβερκούζεν, Λειψία-Φράιμπουργκ, Ουνιόν Βερολίνου-Άουγκσμπουργκ, Άϊντραχτ Φρανκφούρτης-Χοφενχάιμ, Σάλκε-Μάιντς