Την κατάκτηση του πρώτου τίτλου της σεζόν και παράλληλα του πρώτου Super Cup της ιστορίας του πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός, ο οποίος επιβλήθηκε με 67-52 του Παναθηναϊκού, πήρε την 8η σερί νίκη επί του αιωνίου αντιπάλου του και παράλληλα θα μπει με την καλύτερη ψυχολογία στη φετινή Euroleague σε λίγες μέρες.

Μπορεί οι ερυθρόλευκοι να ήταν το φαβορί, αφού είναι στρωμένη ομάδα από πέρυσι, αλλά οι πράσινοι, οι οποίοι χρειάζονται χρόνο αφού έχουν αλλάξει σχεδόν όλη την ομάδα συν προπονητή, μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι. Με 7 πόντους του Γουίλιαμς στα πρώτα 3 λεπτά ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 9-2, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κάνααν και τελικά έτρεξε σερί 10-0 και πέρασε μπροστά με 12-9 στο 7′, για να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +3 (18-15), εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι ο αντίπαλος έμεινε χωρίς πόντο για 5 λεπτά.

Η διαφορά πήγε στους έξι πόντους (22-16) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου χάρη και στον Μπόλομποϊ, ο οποίος βοηθούσε τους Βεζένκοβ και Κάνααν στο σκοράρισμα, αλλά οι πράσινοι απάντησαν με σερί 7-0 και προσπέρασαν με 24-23 στο 25′. Σερί, όμως, έκαναν και οι Πειραιώτες και ξαναβρέθηκαν μπροστά με 32-26, για να ακολουθήσουν τα δύο τρίποντα του Πάρις Λι που έφεραν την ισοπαλία (32-32), για να ολοκληρωθεί τελικά το ημίχρονο με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να προηγείται με 37-34.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, αλλά στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε απολύτως συγκεντρωμένος και με σερί 7-0 ξέφυγε με διψήφια διαφορά (44-34), δίνοντας στο ματς τον ρυθμό που ήθελαν. Με πολύ καλή άμυνα οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να πάνε και στο +13 (56-43), έχοντας για πρωταγωνιστή σε αυτό το διάστημα τον Φαλ που είχε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και άλλες τόσες ασίστ, με τα πράγματα να έχουν δυσκολέψει για τον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Ράντονιτς είχε μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα και αυτό δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο, με τον Ολυμπιακό να πάει και στο +16 (61-45), για να επικρατήσει τελικά με 67-52 και να βάλει στην τροπαιοθήκη του το πρώτο Super Cup της ιστορίας του.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 37-34, 56-43, 67-52