Ένας εκπληκτικός Ολυμπιακός διέλυσε με 108-72 το Λαύριο εκτός έδρας και συνεχίζει να εντυπωσιάζει στο ξεκίνημα της φετινής σεζόν.

Πριν δύο μέρες οι ερυθρόλευκοι πανηγύριζαν τη νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης, κάνοντας το 2×2 στη Euroleague. Και τώρα, με τρελή ψυχολογία, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε το 2×2 και στη Basket League, ξεπερνώντας και πάλι -όπως και στην πρεμιέρα κόντρα στην ΑΕΚ- τους 100 πόντους. Μια επιβλητική νίκη για τον Ολυμπιακό, ο οποίος με επιμέρους σκορ… 39-13 στην γ’ περίοδο έφτασε στο σημείο να προηγηθεί και με 40 πόντους, επιβεβαιώνοντας ότι σε αυτό το ξεκίνημα της σεζόν είναι σε απίστευτη κατάσταση.

Αυτό, άλλωστε, φάνηκε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι Πειραιώτες είχαν 12/17 σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε με το σκορ στο 22-29. Στο δεύτερο, με τους Πρίντεζη και Σλούκα να μπαίνουν για πρώτη φορά στον αγώνα, η ομάδα του Μπαρτζώκα διατηρούσε τον απόλυτο έλεγχο και έφτασε στο +13 (30-43 στο 18′), για να κλείσει το ημίχρονο με τη διαφορά στους 11 πόντους (38-49).

Ο Κώστας Σλούκας

Τρομακτικό γ’ δεκάλεπτο

Όταν οι δύο ομάδες επέστρεψαν από τα αποδυτήρια, οι Ντόρσεϊ και Παπανικολάου ανέβασαν τη διαφορά στο +17 (43-60) και με τρομερή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση ανέβαινε συνεχώς. Μέχρι που έφτασε, τελικά, στους 38 πόντους (47-85), με τον Ολυμπιακό να κάνει ό,τι θέλει.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε… τρομάξει τους γηπεδούχους (και όχι μόνο), αλλά στην τελευταία περίοδο η κούραση και η χαλάρωση επέτρεψαν στο Λαύριο να μειώσει κάπως τη διαφορά, χωρίς όμως να αποφύγει τη συντριβή (72-108).

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 38-49, 51-88, 72-108