Τι κι αν γνώρισαν τη συντριβή στο προηγούμενο παιχνίδι τους; Οι Τζαζ δεν μάσησαν απέναντι στους Μπακς και τους νίκησαν στο Μιλγουόκι με 99-101.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν από τους καλύτερους της ομάδας του αλλά δεν μπόρεσε να την οδηγήσει στην επικράτηση. Σε 28 λεπτά συμμετοχής είχε 13 πόντους με καλά ποσοστά, έξι ριμπάουντ, 3 ασίστ, και 5 κλεψίματα βοήθησε αρκετά αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο…

Οι Τζαζ είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Εκμεταλλεύθηκαν το κακό ξεκίνημα των Μπακς και μπόρεσαν να έχουν το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του 53-47, ενώ είχαν «ανεβάσει» τη διαφορά στους 14 πόντους.

Οι Μπακς αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο, πέρασαν μπροστά στο σκορ με τη διαφορά μάλιστα στους 11 πόντους. Η τέταρτη περίοδος όμως άνηκε στους φιλοξενούμενους. Έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα το σκορ ήταν στα ίσα (91-91). Οι Τζαζ είχαν και ένα σερί 8-0 με αποτέλεσμα να παίρνουν τη διαφορά που τους έδωσε και το παιχνίδι.

Την ίδια στιγμή στο Σικάκο οι Μπουλς ήταν σαφώς ανώτεροι απέναντι στους Σπερς. Ο Ρόουζ ήταν εξαιρετικός και τους οδήγησε στη νίκη έχοντας συμμετοχή σε 27 λεπτά αγώνα. Ακόμη κι έτσι όμως η συμβολή του στο σκοράρισμα ήταν μεγάλη και όσο ήταν στο παρκέ έδινε τις λύσεις για τους γηπεδούχους. Ακόμη κι όταν δεν ήταν όμως είχε… φροντίσει να δώσει την αυτοπεποίθηση στους συμπαίκτες του για να «τελειώσουν» τους πρωταθλητές.