Τέλος το όνειρο του βάθρου και του μεταλλίου για την Μαρία Σάκκαρη. Η Ουκρανή Ελίνα Σβιτόλινα (Νο 4) σταμάτησε την πορεία της στο Ολυμπιακό τουρνουά τένις στο μονό των γυναικών καθώς την κέρδισε στον 3ο γύρο με 2-1 σετ (5-7, 6-3, 6-4).

Όπως μετέδωσε η ΕΡΤ, Η Μαρία Σάκκαρη αν και βρέθηκε πίσω στο πρώτο σετ με 0-3 και 1-4 έκανε δυναμική επιστροφή καθώς γύρισε το ματς παίρνοντας κεφάλι στα games με 5-4 και τελικά βγήκε νικήτρια μετά από σκληρή μάχη με 7-5 παίρνοντας το πρώτο σετ (1-0).

Η Σβιτόλινα πρόβαλλε σθεναρή αντίσταση στο δεύτερο σετ και δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στην Ελληνίδα πρωταθλήτρια. Η Ουκρανή τενίστρια κατέκτησε το δεύτερο σετ με 6-3 και το ματς έγινε ντέρμπι.

Η Μαρία ξεκίνησε με το δεξί στο τρίτο και πλέον καθοριστικό σετ, όμως η Σβιτόλινα γύρισε γρήγορα τα games και προηγήθηκε με 3-1. Η Σάκκαρη έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε σε 3-3. Η Ουκρανή ωστόσο συνέχισε και πήρε προβάδισμα με 5-3 και τελικά έφτασε στη νίκη με 6-4 κάνοντας το 2-1 με ανατροπή.