Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για τη διατήρηση του τίτλου της Basket League, καθώς το βράδυ της Δευτέρας (07/06) επικράτησε του Λαυρίου με 103-72 και έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών. Έτσι, χρειάζεται μια νίκη στα επόμενα δύο ματς, για να «κλειδώσει» τον 40ό του τρόπαιο πρωταθλήματος.

Η ομάδα-έκπληξη του Χρήστου Σερέλη ψάχνει ακόμη μία υπέρβαση αν θέλει να παραμείνει «ζωντανή» και να επιστρέψει στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων για να διεκδικήσει όσες πιθανότητες έχει για την υπέρβαση. Αντίθετα, το σύνολο του Οντέντ Κάτας θα ψάξει στο επόμενο ματς να τελειώσει την υπόθεση και να επιβεβαιώσει τον τίτλο του απόλυτου φαβορί.

Κορυφαίος του «τριφυλλιού» ήταν ο Μπεν Μπέντιλ με 28 πόντους, ενώ στους 21 σταμάτησε ο Τι Τζέι Μπρέι (7/9 τρίποντα). Από τον σύλλογο των Μεσογείων ξεχώρισε ο Τάισον Κάρτερ με 14 πόντους.

Το ματς

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (24-20), ο Παναθηναϊκός βασίστηκε στο «ζεστό» χέρι του Μπρέι (4/5 τρ., στο α’ ημίχρονο), εξασφαλίζοντας μία διψήφια διαφορά στο 15ο λεπτό (32-22), την οποία συντήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους (44-30).

Το Λαύριο, πάντως, «πάτησε» πάνω στην έλλειψη διάρκειας των γηπεδούχων στην άμυνα και βρίσκοντας ρυθμό από τα 6,75 μέτρα απάντησε με επιμέρους σκορ 5-14, μειώνοντας σε 49-44 στο 23′. Όμως, η αντεπίθεση κράτησε μέχρι εκεί…

Ο Παναθηναϊκός πάτησε… το τούρμπο, ενεργοποίησε τη γραμμή ψηλών του, πέρασε την μπάλα μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και χωρίς να αγχωθεί έκλεισε την 3η περίοδο στο +14 (71-57). Στο τέλος το ματς ξέφυγε και το 4ο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε πάρτι για τους «πράσινους», κάτι που φαίνεται και από το τελικό 103-74.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 44-30, 71-57, 103-74