Έχοντας 16/24 τρίποντα, ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε δυσκολίες απέναντι στον Κολοσσό, τον οποίο νίκησε στη Ρόδο.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας προβληματίστηκε μόνο στην πρώτη περίοδο, η οποία έληξε με το σκορ στο 22-20 για τους γηπεδούχους. Ο Κολοσσός έβρισκε λύσεις με τον Καντέρ στο πρώτο 10λεπτο αλλά η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετικοί, αφού οι πράσινοι σοβαρεύτηκαν, άρχισαν να βομβαρδίζουν από τη γραμμή του τριπόντου και με σερί 17-0 μετέτρεψαν το 24-23 σε 24-40.

Κάπου εκεί, όπως καταλαβαίνει ο καθένας, ο αγώνας κρίθηκε, με τον Παναθηναϊκό -για τον οποίο επέστρεψε στη δράση ο Παπαπέτρου- να συντηρεί τη διαφορά (αν και χαλάρωσε στο τελευταίο 10λεπτο), έχοντας για καλύτερους τους Μακ (9π., 10 ασίστ), Σαντ-Ρος (14π.), Ουάιτ (12π.) και Παπαγιάννη (12π.).