Νέα νίκη για τον Στέφανο Τσιτσιπά στη Μελβούρνη.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε με 7-5, 7-5 του Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά ανάμεσα στην Ισπανία και την Ελλάδα στον Β’ όμιλο του ATP Cup.

Μπορεί η Ελλάδα να αποκλείστηκε μετά από την ήττα του Περβολαράκη από τον Καρένιο Μπούστα αλλά ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε το καθήκον του! Έτσι η σειρά θα κριθεί στο διπλό που ακολουθεί, όπως αναφέρει το gazzetta.gr.

Φινάλε με μπρέικ

Στο 1ο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς αφού σβήσει 2 μπρέικ πόιντ στο 3ο γκέιμ θα προηγηθεί με 2-1.

Συνεχίζει με όπλο το σερβίς του για το 4-3 και θα φτάσει έως το 6-5. Στο 12ο γκέιμ ο Έλληνας τενίστας θα έχει σετ πόιντ και με μπρέικ θα κλείσει το σετ στο 7-5.

Έκανε το καθήκον του

Ο Έλληνας τενίστας θα προηγηθεί με μπρέικ με 2-0 στο 2ο σετ και με το σερβίς του θα πάει στο 3-0.

Ο Τσιτσιπάς θα κρατήσει το +3 (4-1) και θα προηγηθεί με 5-2. Στο 8ο γκέιμ ο Μπαουτίστα θα σβήσει 3 ματς πόιντ και θα μειώσει σε 5-3.

Με μπρέικ ο Ισπανός θα μειώσει σε 5-4 και θα ισοφαρίσει σε 5-5 από 2-5.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα κρατήσει το σερβίς του για το 6-5 και με μπρέικ (4ο ματς πόιντ) επικρατεί με 7-5!

O Έλληνας τενίστας είχε 33 winners και 24 αβίαστα λάθη.

Grampians Trophy: Στον 2ο προημιτελικό της στο 2021 προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη

Η Ελληνίδα τενίστρια που είναι στο Νο22 της παγκόσμιας κατάταξης απέκλεισε με 6-2, 6-2 την 18χρονη Καναδή Λέιλα Φερντάντες στον 2ο γύρο και προκρίθηκε στον προημητελικό του Grampians Trophy της Μελβούρνης, όπως μετέδωσε το gazzetta.gr.

Επόμενη αντίπαλος για την Μαρία Σάκκαρη θα είναι η Ονς Τζαμπέρ ή η Αντζελίκ Κέρμπερ. Ο αγώνας θα διεξαχθεί το Σάββατο.

Το παιχνίδι είχε διάρκεια 89′. Η Σάκκαρη είχε 18 winners και 30 αβίαστα και η Φερνάντες είχε 2 winners και 23 αβίαστα.

Μπρέικ, μπρέικ, μπρέικ

Η Φερνάντες θα ξεκινήσει με μπρέικ στο 1ο σετ (1-0) αλλά η Σάκκαρη θα πάρει αμέσως πίσω το μπρέικ για να ισοφαρίσει σε 1-1. Με το σερβίς της θα προηγηθεί με 2-1 και με νέο μπρέικ θα φτάσει στο 3-1!

Η Καναδή θα πάρει εύκολα πίσω το μπρέικ για να μειώσει σε 3-2 και η Ελληνίδα με το 3ο της μπρέικ θα προηγηθεί με 4-2.

Η Σάκκαρη θα πάει στο 5-2 και θα έχει σετ πόιντ στο 8ο γκέιμ. Η Φερνάντες θα το σβήσει αλλά με διπλό λάθος της θα δώσει την ευκαιρία στην Σάκκαρη για άλλο ένα σετ πόιντ.

Με την 3η ευκαιρία της η Μαρία θα πετύχει άλλο ένα μπρέικ και θα επικρατήσει με 6-2.

Καθάρισε η Μαρία

Όπως και στο 1ο έτσι και στο 2ο η Καναδή θα ξεκινήσει με μπρέικ (1-0) ενώ θα φτάσει στο 2-0 κρατώντας το σερβίς της. Μειώνει σε 2-1 η Σάκκαρη και με μπρέικ θα ισοφαρίσει σε 2-2.

Στο 5ο γκέιμ η Μαρία θα σβήσει 2 μπρέικ πόιντ και θα φτάσει από το 0-2 στο 3-2!

Με νέο μπρέικ χωρίς να χάσει πόντο η Μαρία Σάκκαρη πάει στο 4-2 και με το σερβίς της θα προηγηθεί με 5-2. Φτάνει σε ματς πόιντ αλλά η Φερνάντες θα το σβήσει. Με το 2ο θα τα καταφέρει και θα τελειώσει στο 6-2.