Με νίκη προχώρησε η Ρωσία στα προκριματικά του Μουντιάλ 2014 (3-1 το Ισραήλ)και είναι πλέον στην κορυφή του 6ου ομίλου και φαβορί για την πρόκριση, στέλνοντας την Πορτογαλία του Κριστιάνο στα μπαράζ.

Οι Ρώσοι αντιμετώπισαν προβλήματα μόνο για ένα ημίχρονο, στο δεύτερο όμως χρειάστηκαν μόλις μερικά λεπτά για να «καθαρίσουν» το ματς.

Στο 49’ ο Βασίλι Μπερεζούτσκι και τρία λεπτά αργότερα ο Κοκόριν πέτυχε το δεύτερο γκολ της «αρκούδας», ενώ στο 74’ ο Γκλουσακόφ έκλεισε ένα «τρελό» ημίωρο για τους γηπεδούχους.

Το μόνο που κατόρθωσαν οι παίκτες του Ισραήλ, ήταν να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις διαμορφώνοντας με τον Ζάχαβι το τελικό 3-1 στις καθυστερήσεις.

Η Ρωσία έχει ακόμη δύο ματς εκτός έδρας με Λουξεμβούργο και Αζερμπαϊτζάν, πράγμα που σημαίνει πως δύσκολα θα υπάρξουν βαθμολογικές απώλειες τις οποίες θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί η Πορτογαλία, η οποία ελπίζει πια σε ένα μικρό θαύμα.