Η εικόνα της ΑΕΚ των απουσιών (Ματσιούλις, Καββαδάς, Σαντ-Ρος, Λαρεντζάκης) στο πρώτο μέρος δεν προμήνυε αυτό που θα ακολουθούσε στο δεύτερο. Οι «κιτρινόμαυροι» άφησαν το Περιστέρι μόλις στους 7 πόντους στην πρώτη περίοδο, κράτησαν το προβάδισμα στο ημίχρονο (39-34), αλλά κατέβασαν… ρολά στο δεύτερο 20λεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι με μεγάλα σουτ και ωραίες συνεργασίες πήραν τον έλεγχο, με τον Γιορκ να ισοφαρίζει (64-64) περίπου ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ο Σάκοτα έκανε το 66-64 με βολές, αλλά ο δεινός σουτέρ Στίβεν Γκρέι δεν αστόχησε από τα 6.75 κι έδωσε το «διπλό» στην ομάδα του (66-67).

Ο αρχηγός της ΑΕΚ, μαζί με τους Τζέιμς, Γιορκ και Γιαννόπουλο έδωσαν βοήθειες, αλλά ο Λούκα Μπάνκι αποφάσισε να ξεκουράσει τον Βινς Χάντερ.

Το ματς

Στην πρώτη περίοδο το Περιστέρι ήταν άστοχο (2/11δ.), γεγονός που οδήγησε την χαλαρή – από άποψη άγχους – ΑΕΚ να κάνει σερί (από 9-7 σε 18-7, 10′) και να έχει τον έλεγχο του ματς. Οι «κιτρινόμαυροι» επέκτειναν το σερί τους (23-7), αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν… αντεπίθεση και με μεγάλα σουτ μείωσαν σε 33-31 (18′). Ο Σάκοτα προσέφερε ένα ωραίο highlight, με buzzer beater στην λήξη της δεύτερης περιόδου (39-34, 20′).

Το Περιστέρι Βίκος Cola πέρασε μπροστά (41-44, 23′) με τους Γκρέι και Κάλαχαν, συνέχιζε να έχει το ρυθμό (45-52, 28′) μέσα από ωραίες συνεργασίες και ο Γιορκ μείωσε με τρίποντο για το 50-52 (30′). Η ΑΕΚ πέρασε μπροστά (54-52, 31′) με βοήθειες των Μωραΐτη και Τσαλμπούρη, αλλά Μπέντιλ και Γκρέι έβαλαν δύσκολα σουτ, για να πάρουν πάλι προβάδισμα οι φιλοξενούμενοι (55-59, 35′). Ο Γιορκ ισοφάρισε με τρίποντο για το 64-64 (39′), ο Σάκοτα έβαλε 2/2 βολές, αλλά ο Γκρέι στην τελευταία επίθεση του Περιστερίου ευστόχησε για το τελικό 66-67.

Τα δεκάλεπτα: 18-7, 39-34, 50-52, 66-67.