Μπορεί την προηγούμενη αγωνιστική να είχε… άστρο και να πήρε στην εκπνοή τους τρεις βαθμούς, ωστόσο η Εσπανιόλ έκοψε απότομα τη φόρα της Λεβάντε. Οι Καταλανοί επικράτησαν εύκολα εντός έδρας με 3-2 της προσεχούς αντιπάλου του Ολυμπιακού για το Europa League.

Ο Στουάνι στο 41’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με την Λεβάντε να αντιδρά άμεσα. Πιο συγκεκριμένα, στο δεύτερο λεπτό της επανάληψης ο Γκαρθία ισοφάρισε σε 1-1 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Ωστόσο, δύο λεπτά ήταν αρκετά για την Εσπανιόλ, ούτως ώστε να πάρει τους τρεις βαθμούς. Στο 67’ και στο 69’ βρήκαν δίχτυα οι Στουάνι και Γκαρθία αντίστοιχα και μετέτρεψαν το σκορ σε 3-1 υπέρ των Καταλανών. Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Μάρτιντς τρία λεπτά πριν ολοκληρωθεί η αναμέτρηση, με την άμυνα της Λεβάντε να δείχνει πως έχει… θέματα.

Στον πάγκο βρέθηκε ο Νίκος Καράμπελας, ενώ ο νεοαποκτηθείς Λουκάς Βύντρα ήταν φυσιολογικά εκτός αποστολής.