Στον τρίτο γύρο του γαλλικού Οπεν τερματίστηκε η πορεία της Μαρίας Σάκκαρη καθώς η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έχασε από την Ντάρια Κασάτκινα με 2-1 σετ. Αντίπαλος της Σάκκαρη ήταν η 21χρονη Ντάρια Κασάτκινα, Νο14 του κόσμου και η οποία μετά από 1 ώρα και 39 λεπτά νίκησε αγώνα με 6-1, 1-6, 6-3. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός καθώς η Κασάτκινα στο πρώτο σετ έσπασε με άνεση τέσσερις συνεχόμενες φορές το σερβίς της Σάκακρη και έφτασε εύκολα στη νίκη. Στο δεύτερο σετ, οι ρόλοι αντιστράφηκαν με την Σάκκαρη να πετυχαίνει το ίδιο. Στο τρίτο σετ η Ρωσίδα ήταν πιο ψύχραιμη, πήρε καθοριστικούς πόντους κι έφτασε στο 2-1. Οπως και να έχει, η Σάκκαρη πραγματοποίησε άκρως επιτυχημένη εμφάνιση καθώς για πρώτη φορά πέτυχε νίκη στο Ρολάν Γκαρός και φυσικά για πρώτη φορά έφτασε ως τις 32, γεγονός που θα της δώσει και βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη, με αποτέλεσμα να ανέβει κι άλλο από το Νο 38 που βρίσκεται τώρα. Πηγή: gazzetta.gr