Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα του τη φετινή σεζόν στο κλειστό του ΟΑΚΑ πληρώνοντας ακριβά την αστοχία του από την περιφέρεια. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο και έχοντας τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ σε μεγάλη μέρα υποχρέωσε τους «πράσινους» σε ήττα με 75-70. Ουσιαστικά η διαβολοβδομάδα ήταν… διαβολοβδομάδα όνομα και πράγμα αφού ο Παναθηναϊκός έκανε το 0/2 και έχασε σημαντικό έδαφος εν όψει της συνέχειας. Όχι ότι κρίθηκε κάτι, αφού και πάλι κρατάει την τύχη στα χέρια του όσον αφορά το πλεονέκτημα της έδρας στα playoffs. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα στην κανονική περίοδο της EuroLeague ύστερα από 428 μέρες και δη από τον Νοέμβριο του 2016, όταν και είχε χάσει από τον Ολυμπιακό. Βέβαια μεσολάβησαν και οι δύο ήττες στην postseason από τη Φενέρ μέχρι και το ματς με την ΤΣΣΚΑ. ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΤΣΣΚΑ Ο Παναθηναϊκός μπορεί να ήταν πολυ καλός στην άμυνα «κατεβάζοντας» την ρωσική ομάδα 15 πόντους από τον φετινό της μέσο όρο ωστόσο στην επίθεση δεν τα πήγε καλά. Τα 6/28 τρίποντα αποδεικνύουν του λόγους το αληθές με την ΤΣΣΚΑ να ελέγχει τον ρυθμό από το 24′ και μετά. Ουσιαστικά το σημείο που έκρινε όλο το ματς! Μπορεί ο Κέι Σι Ρίβερς να «ξύπνησε» στην 3η περίοδο μετά τα 0/5 σουτ και με 8 σερί πόντους να έστειλε την διαφορά στους 10 πόντους (46-36) όμως μια διακοπή του αγώνα από τους διαιτητές για ένα φάουλ του Σίνγκλετον (σ.σ. το οποίο παρεμπιπτόντως ήταν το 3ο) στο 24′ στάθηκε αρκετή για να φέρει τα πάνω κάτω στο ματς! Η ΤΣΣΚΑ εκμεταλλεύτηκε την «παγωμάρα» στις εξέδρες μετά την πεντάλεπτη διακοπή και έχοντας 3/4 τρίποντα σε αυτό το διάστημα πραγματοποίησε ένα επιμέρους 13-3 και μπόρεσε να μπει ξανά στο παιχνίδι. Το παιχνίδι δεν διεκδικούσε δάφνες θεάματος στο πρώτο ημίχρονο. Η εκατέρωθεν αστοχία ήταν εκείνη που κυριαρχούσε, με τον Παναθηναϊκό να έχει μόλις 1/16 τρίποντα και ποσοστό μόλις στο 6%! Ο Νικ Καλάθης και ο Κέι Σι Ρίβερς έβλεπαν το καλάθι με… κουμπότρυπα, αν και ο φυσικός ηγέτης των «πρασίνων» ήταν εκείνος που μοίραζε τη μία ασίστ μετά την άλλη τελειώνοντας το πρώτο μισό του αγώνα με 7 τελικές πάσες.ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΤΣΣΚΑ Ουσιαστικά ο μοναδικός τρόπος με τον οποίο ο Παναθηναϊκός απειλούσε την ΤΣΣΚΑ ήταν… θεαματικός και τον Θανάση Αντετοκούνμπο (11π., στο α’ με 5/6 δίποντα) να «τελειώνει» τις περισσότερες φάσεις πάνω από τη στεφάνη. Οι Ρώσοι είχαν «απάντηση» με τον Οθέλο Χάντερ (10π., στο α’ με 5/6δίπ.) ενώ πολύ καλά πήγε και το «ψηλό» σχήμα του Πασκουάλ με τον Σίνγκλετον στο «3», τον Γκιστ στο «4» και τον Όγκουστ στο «5» ο οποίος έδωσε πολλές βοήθειες, κυρίως στα ριμπάουντ. Ακόμα και έτσι η αστοχία ήταν τόσο… εκνευριστική που η ΤΣΣΚΑ μπόρεσε να κλείσει το ημίχρονο στο +2 (31-29) με τους «πράσινους» να σημειώνουν μόλις 9 πόντους στην δεύτερη περίοδο. Τα δεκάλεπτα: 20-15, 29-31, 51-51, 70-75 ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΤΣΣΚΑ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΤΣΣΚΑ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΤΣΣΚΑ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΤΣΣΚΑ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΤΣΣΚΑ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΤΣΣΚΑ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΤΣΣΚΑ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΤΣΣΚΑ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΤΣΣΚΑΠηγή: gazzetta.gr