Με έναν εντυπωσιακό Κώστα Βασιλειάδη, που σταμάτησε στους 21 πόντους, η Μπιλμπάο επικράτησε της Κάχα Λαμποράλ στη Βιτόρια με 89-84 στο βασκικό ντέρμπι κι έβαλε φωτιά στον πρώτο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Ο διεθνής σούτινγκ γκαρντ ήταν εξαιρετικός με 6/6 βολές, 3/5 δίποντα και 3/3 τρίποντα σε 29 λεπτά, ενώ καλός ήταν και ο Δημήτρης Μαυροειδής με 6 πόντους και 5 ριμπάουντ. Πάλευε μόνος του ο Τελέτοβιτς με 26 πόντους για την Κάχα Λαμποράλ. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη έφτασε τις δύο νίκες, έναντι τριών των ηττημένων.

Η Μπιλμπάο ήταν εντυπωσιακή στο ξεκίνημα του ματς και με οδηγό τον Βασιλειάδη προηγήθηκε νωρίς με 11-3 και λίγο αργότερα με 20-11. Οι γηπεδούχοι ήταν μπλοκαρισμένοι στην επίθεση και περίμεναν τα πάντα από τον Τελέτοβιτς, χάρη στους 14π. του οποίου κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο -5, 41-36. Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς συνέχισε την αντεπίθεση και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου με τρίποντο του Πριγκιόνι (51-50). Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν τα ηνία στην αρχή της τέταρτης περιόδου ξεφεύγοντας με 69-62, αλλά η Κάχα Λαμποράλ δεν κατέθεσε τα όπλα κι επέστρεψε στο ματς φτάνοντας στο 78-73. Τρία λεπτά πριν το τέλος οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς προηγούνταν με 81-76, αλλά ο τελευταίος λόγος ανήκε στην Μπιλμπάο, που έκλεισε το ματς με ένα σερί 11-0 κερδίζοντας με 87-84.

Δεκάλεπτα: 17-25, 36-41, 62-66, 84-89.

Κάχα Λαμποράλ (Ιβάνοβιτς): Ρίμπας 6, Πριγκιόνι 17, Ντόρσεϊ, Μίλκο Μπιέλιτσα 7, Σεραφέν 9, Σαν Εμετέριο 13, Ερτέλ, Όλεσον, Τελέτοβιτς 26, Νεμάνια Μπιέλιτσα 6.

Μπιλμπάο (Κατσικάρης): Τζος Φίσερ 2, Κρουπάλια, Τζάκσον 8, Χαμπλ, Μαυροειδής 6, Μπάνιτς 12, Μουμπρού 14, Ντ’ Ορ Φίσερ 10, Λόπεθ 4, Βασιλειάδης 21, Γκριμάου 7, Μπλουμς 5.

Διαιτητές: Τσέρεμπουχ (Ιταλία), Βοΐνοβιτς (Σερβία), Αναστόπουλος (Ελλάδα).