Φώτσης και Νίκολας ξέρουν και… σκάκι. Τα κρίσιμα τρίποντα, των πρώην παικτών του Παναθηναϊκού, ήταν αυτά που άλλαξαν το ρου της αναμέτρησης με τη Σαρλερουά, με την Αρμάνι Μιλάνο να επικρατεί με σκορ 81-76.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της ομάδας του Σέρτζιο Σκαριόλο στον τρίτο όμιλο της Ευρωλίγκας και ήρθε με τους 19 πόντους του «Batman» και τους 17 από τον Γκαλινάρι.

Η αστοχία και τα λάθη ήταν αυτά που… πρωταγωνιστούσαν στην πρώτη περίοδο, με την Αρμάνι Μιλάνο να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος (11-14). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Σαρλερουά, παίρνοντας το προβάδισμα στο τρία πρώτα λεπτά (20-19). Ωστόσο η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο δεν έβρισκε τον τρόπο να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με τέσσερις (34-30).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε δυνατά, ανακτώντας το προβάδισμα (42-44), όμως η «απάντηση» της Σαρλερουά ήταν ένα επιμέρους σκορ 10-2, το οποίο την έφερε στο +6 (52-46). Οι Βέλγοι συνέχισαν το ίδιο εντυπωσιακά και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τη διαφορά τους να φτάνει ακόμα και στο +7 (60-53). Τρία λεπτά πριν το τέλος, το σκορ ήταν στο 72-68, με τους Φώτση και Νίκολας να σημειώνουν δύο κρίσιμα τρίποντα και να κάνουν το 74-74, ενώ ο Γκαλινάρι με καλάθι και φάουλ της έδωσε το προβάδισμα, περίπου 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Βέλγοι δεν κατάφεραν να γυρίσουν το ματς, με τους Ιταλούς να παίρνουν τη νίκη με σκορ 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 34-30, 58-53, 76-81

Σαρλερουά (Μπόζι): Χιλ 2, Βελς 4, Χάμιλτον 7, Γκριν 10, Οβενέκε 8(1), Ρίντικ 4, Μάλετ 21 (2), Μπέγκιν 11, Σενγκέλια 7.

Αρμάνι Μιλάνο (Σκαριόλο): Τζιακέτι 3(1), Μαντσινέλι 2, Χέρστον 8, Γκαλινάρι 17(1), Φώτσης 19 (4), Κουκ 3, Νίκολας 10 (3, Ρόκα 4, Μπουρούσης 11, Μέλι, Ραντόσεβιτς 2.