Νικήτρια βγήκε η γηπεδούχος Κέρκυρα στο ντέρμπι παραμονής με τον Λεβαδειακό, που διεξήχθη στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής, επικρατώντας 1-0 με τέρμα του Γκομέζ στο 34ο λεπτό. Οι «Φαίακες» είναι αυτή τη στιγμή εννέα βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη και οι «πράσινοι» μόλις έναν από αυτήν, όπου βρίσκεται ο Ηρακλής, ο οποίος παίζει τη Δευτέρα εντός έδρας με την ΑΕΚ. Εννέα ήττες και δύο ισοπαλίες έχουν στα 11 τελευταία ματς οι Βοιωτοί. Άξιζε κάτι καλύτερο, βάσει απόδοσης, ο Λεβαδειακός, καθώς είχε αρκετές και καλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος κόντρα στην ακίνδυνη στο α’ ημίχρονο Κέρκυρα που συνολικά είχε λίγες τελικές. Το ματς Ο Λεβαδειακός είχε μεγαλύτερη ανάγκη για τη νίκη, ευρισκόμενος στο μείον ένα από την επικίνδυνη ζώνη και μετρώντας σερί αρνητικών αποτελεσμάτων. Έτσι, μπήκε πολύ πιο «ζεστός» στην αναμέτρηση για να πάρει σημαντική βαθμολογική ανάσα και κατάφερε να αποκτήσει πρωτοβουλία των κινήσεων από την αρχή σχεδόν της αναμέτρησης. Η εικόνα του ματς μέχρι το 34’, όπου έκανε το 1-0 η Κέρκυρα, ήταν σαν να έπαιζε στην έδρα της η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου. Είχε κλείσει τους «Φαίακες» στην περιοχή τους και έχασε αρκετές ευκαιρίες. Οι δύο από αυτές ήταν μεγάλες και έλειψε η ψυχραιμία και πιθανόν και η ποιότητα για να γίνει το 0-1. Ο Μάντζιος βρέθηκε φάτσα (όντας σε αντικανονική θέση) με τον Κουζαβασίλη στο 19’ και νικήθηκε από τον αντίπαλο πορτιέρο, ενώ τρία λεπτά αργότερα βγήκε ο Τόνι Σίλβα απέναντι του και προσπάθησε με δυνατό σουτ να τον «τρυπήσει», αλλά αντέδρασε καλά ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας. Στα μέσα του ημιχρόνου φαινόταν ότι είναι θέμα χρόνου να σκοράρει ο Λεβαδειακό. Ωστόσο, όχι μόνο δεν συνέβη αυτό, αλλά, αφού δεν άνοιξαν το σκορ στο καλό τους χρονικό διάστημα οι φιλοξενούμενοι, που ήταν παράλληλα πολύ κακό για την Κέρκυρα, δέχθηκαν και γκολ στο 34ο λεπτό. Ο Επστάιν βρέθηκε μέσα στην περιοχή και δεξιά στο 34’, τραβώντας αρκετούς αντιπάλους πάνω του και έστρωσε την κατάλληλη στιγμή στον Γκομέζ που ήταν στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και με αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, εκμεταλλευόμενος και την πολύ καλή άμυνα του Κουλιμπαλί. Από εκεί και πέρα η Κέρκυρα έκοψε και έραψε το ματς στα μέτρα της. Έκλεισε έξυπνα τους διαδρόμους στον Λεβαδειακό, παγώνοντας τον ρυθμό όταν έπρεπε με την κατοχή της μπάλας. Το δεύτερο μέρος είχε αρκετά διαφορετική εικόνα. Οι Βοιωτοί έπαιζαν με πεσμένη ψυχολογία, πληγωμένοι από το τέρμα που δέχθηκαν κόντρα στη ροή του αγώνα και στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου μέρους είχαν εντελώς διαφορετική εικόνα σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Η Κέρκυρα, είχε το πάνω χέρι, δίχως να δημιουργήσει και πάλι αρκετούς κινδύνους, αλλά οι δύο που δημιούργησε ήταν πολύ στιγμές για αυτήν. Ο Τουράμ έδειξε και πάλι ότι δυσκολεύεται πολύ στο γκολ στο 61’, όταν κλώτσησε την ευκαιρία μέσα από την περιοχή. Η άλλη ήταν λίγο πριν την εκπνοή με το τετ-α-τετ του Αντιλέχου ύστερα από αντεπίθεση στην οποία συνεργάστηκε με τον Κεϊτα. Στις δυσκολίες που αντιμετώπισε ο Λεβαδειακός, ήταν και ο τραυματισμός του Θανάση Μουλόπουλου που πιθανόν να σόκαρε και τους συμπαίκτες του. Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου έκανε την ύστατη προσπάθεια για δέκα λεπτά προς το τέλος του ματς, κλείνοντας τους γηπεδούχους στην περιοχή τους, αλλά δεν μπόρεσε να φύγει με κάτι θετικό από τον αγωνιστικό χώρο, αφού δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο Καραμπουέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κουτζαβασίλη. Πηγή: sport-fm.gr