Στην πρώτη θέση του πέμπτου ομίλου του Europa League ανέβηκε η Στόουκ, η οποία επικράτησε της Μπεσίκτας με σκορ 2-1.

Οι Τούρκοι πήραν το προβάδισμα στο 13ο λεπτό, ωστόσο οι «πότερς» ισοφάρισαν μέσα σε δύο λεπτά με τον Κράουτς, ενώ στο 78’ ο Ουόλτερς με πέναλτι ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Στην άλλη αναμέτρηση, Μακάμπι Τελ Αβίβ και Ντιναμό Κιέβου ήρθαν ισόπαλες 1-1.

Η Μπεσίκτας κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο «Μπριτάνια» με τον Χίλμπερτ, ωστόσο η Στόουκ «απάντησε» ύστερα από δύο λεπτά με τον Κράουτς. Οι γηπεδούχοι, από εκείνο το σημείο πίεζαν αρκετά για το δεύτερο γκολ, κάτι που κατάφερε ο Ουόλτερς στο 78’ με πέναλτι.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ντιναμό Κιέβου πέρασε μπροστά στο σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με τον Ιντέγε, αλλά η Μακάμπι Τελ Αβίβ έφερε το ματς στα ίσα με τον Μίκα, ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαν και οι δύο ομάδες κάποιες καλές στιγμές, όμως δεν άλλαξε κάτι και έτσι έμειναν στο 1-1.