Με τη 13η νίκη του σε 15 αγώνες έκλεισε τους εκτός έδρας αγώνες του για τη σεζόν 2015/16 ο Ολυμπιακός. Οι πρωταθλητές πέρασαν από το Αγρίνιο με 5-2 επί του Παναιτωλικού, διά περιπάτου όπως φανερώνει το τελικό αποτέλεσμα και με πέντε διαφορετικούς σκόρερ: τους Φορτούνη (7΄), Ντα Κόστα (30΄) και Σεμπά (57΄), Πουλίδο (69΄), Πάρντο (86΄). Δύο γκολ πέτυχαν στο φινάλε οι γηπεδούχοι με τους Ουάρντα (88΄), Κάπελ (90΄)

Στον αντίποδα, στο 0-0 έμειναν Αστέρας και Παναθηναϊκός στην Τρίπολη, για την 29η αγωνιστική της Super League ενώ την ίδια ώρα στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε ο ΠΑΟΚ να αξιοποιήσει την υπεροχή του και να κάμψει την αντίσταση του Λεβαδειακού, τον οποίο με γκολ των Λέοβατς στο 80΄ και Μακ στο 89΄ νίκησε 2-0, στο γήπεδο της Τούμπας για την 29η αγωνιστική της Super League.

Ο Ατρόμητος δεν… χαρίστηκε στην ουραγό και ήδη υποβιβασμένη Καλλονή επικρατώντας 4-2 στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Super League. Τα γκολ της ομάδας του Περιστερίου που έφτασε τους 39 βαθμούς σημείωσαν οι Ματέι (5΄), Ουσέρο (6΄), Μπρίτο (60΄) και Λε Ταλέκ (77΄). Σκόρερ των γηπεδούχων ήταν οι Μανούσος (52΄) και Αναστασιάδης (57΄).

Παράλληλα, με ήρωα τον ο Τόμας Πέκχαρτ η ΑΕΚ επιβλήθηκε του Πανιωνίου.  Έχοντας μπει αλλαγή στο 68’, ο Τσέχος δεν άφησε τους «κιτρινόμαυρους» να απογοητευτούν από την αποβολή του Κορδέρο (70’) και με δυο γκολ –το πρώτο εκ των οποίων με απίστευτο εναέριο τακουνάκι- υπέγραψε την επιστροφή στις επιτυχίες (2-0).

Τέλος, στην έκτη θέση της βαθμολογίας της Super League «εκτοξεύτηκε» ο ΠΑΣ Γιάννινα, μία αγωνιστική πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου. Σ΄ενα ματς όπου μόνο ο νικητης θα μπορούσε να έχει βλέψεις για (υπό προϋποθέσεις) συμμετοχή στα play off, ο «Αγιαξ της Ηπείρου» νίκησε 2-0 τον Πλατανιά στα Ιωάννινα με σκόρερ τον Μιχάλη Μανιά στο 23ο και το 84ο λεπτό.

Αναλυτικότερα, στις αναμετρήσεις για την 29η αγωνιστική της Super League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

ΑΕΚ – Πανιώνιος 2-0

Καλλονή – Ατρόμητος 2-4

Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός 0-0

Βέροια – Ξάνθη 1-1

ΠΑΟΚ – Λεβαδειακός 2-0

Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 2-5

Πανθρακικός – Ηρακλής 0-3

ΠΑΣ Γιάννινα – Πλατανιάς 2-0