Η Καλλονή ήταν καλύτερη στη Βοιωτία, είχε κλασσικές ευκαιρίες και δοκάρι, όμως ένα ανύπαρκτο πέναλτι που υπέδειξε ο διαιτητής Σελίμος σε μεγαλοπρεπή βουτιά του Ατζαγκούν και μετέτρεψε σε γκολ στο 73’ ο Μάντζιος, ηττήθηκε 1-0 από τον Λεβαδειακό. Ούτε με… θαύμα δεν σώζονται πλέον οι Μυτιληνιοί, που στα τελευταία ματς δείχνουν καλό πρόσωπο αλλά αυτό τους επιτρέπει μόνο να φύγουν με το κεφάλι ψηλά.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο, μόνο μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και αυτή ήταν η Καλλονή. Οι Μυτιληνιοί έδειξαν με την εμφάνισή τους αυτή, ότι αν στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος έπαιζαν κατ’ αυτό τον τρόπο θα είχαν περισσότερες πιθανότητες να σώσουν την κατηγορία. Η Καλλονή απείλησε δύο φορές στο πρώτο τέταρτο με δύο φάσεις «καρμπόν». Ο Μανούσος έγινε κάτοχος της μπάλας πλάγια και αριστερά, έκλεισε προς τα μέσα, έκανε τις προσποιήσεις στον Γιάχιτς αλλά το σουτ που έκανε πέρασε και τις δύο φορές, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βερέμκο (6’, 14’). Ένα λεπτό μετά, ο Μανούσος που ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης στο ματς, γύρισε τη μπάλα από αριστερά, ο Γιάχιτς έκανε λάθος υπολογισμό αλλά ο Γεωργίου με κεφαλιά εξ επαφής, δεν κατάφερε να νικήσει τον Βερέμκο. Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός έπεσε αρκετά, ωστόσο στο 37’ η Καλλονή σε μια περίεργη φάση, είχε δοκάρι. Ο Γκόλιας εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, ο Μάντζιος προσπάθησε να απομακρύνει με το κεφάλι, η μπάλα κόντραρε στον Μανούσο και σταμάτησε στο δεξί δοκάρι. Τέλος, στο 40 λεπτό, οι Μυτιληνιοί πέτυχαν ένα τέρμα με κεφαλιά του Μάρκοβιτς αλλά ο επόπτης Τάτσης τον υπέδειξε σωστά σε θέση οφσάιντ. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Λεβαδειακός είχε την πρώτη του ευκαιρία στο ματς. Ο Καψάσκης έκανε την ατομική προσπάθεια, επιχείρησε και το ψηλοκρεμαστό σουτ από τα όρια της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί «γάμα» του Δαύκου. Στο 67’, πάντως, η Καλλονή «ισοφάρισε» στις μεγάλες ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος, αλλά το δυνατό σουτ του Μανούσου μέσα από την περιοχή, έδιωξε δύσκολα ο Βερέμκο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το μομέντουμ στο ματς και έψαχναν το γκολ, ωστόσο αυτοί που πήραν το προβάδισμα ήταν οι γηπεδούχοι με ένα ανύπαρκτο πέναλτι. Ο Ατζαγκούν τσίμπησε τη μπάλα μπροστά από τον Αναστασιάδη, ο οποίος μάζεψε το πόδι του. Παρόλα αυτά, ο Νιγηριανός χαφ έπεσε μόνος του, κάνοντας μια μεγαλοπρεπή βουτιά και ο διαιτητής Σελίμος «τσίμπησε» και υπέδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μάντζιος ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Δαύκο, δίνοντας το προβάδισμα στον Λεβαδειακό (1-0). Στα εναπομείναντα λεπτά του ματς δεν άλλαξε κάτι, με τον Λεβαδειακό να παίρνει ένα σπουδαίο τρίποντο και την Καλλονή να αποχαιρετάει την κατηγορία, αφού έστω και ας μην έχει υποβιβαστεί και μαθηματικά πολύ δύσκολα υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι του χρόνου οι «σαρδέλες» θα αγωνίζονται στην Super League. Λεβαδειακός (Άκης Μάντζιος): Βερέμκο, Μουλόπουλος, Γιάχιτς, Μεντί, Τσουρίκοφ (46’ Μανωλάς), Μαχαμάτ, Μαχαίρας, Μερεμπασβίλι (59’ Μπελγκαζουανί), Ατζαγκούν (83’ Τόπι), Καψάσκης, Μάντζιος. Στον πάγκο: Τσιντώτας, Μίνγκας, Παππάς, Χατζηλάμπρος. Καλλονή (Νίκος Καραγεωργίου): Δαύκος, Τσαμπούρης, Μίκιτς, Αναστασιάδης, Γκόλιας, Καλτσάς, Μπλάζιτς (61’ Ελλακόπουλος), Γεωργίου, Φαβάλι, Μανούσος (85′ Νομπρέγα), Μάρκοβιτς (70’ Κάρσλον). Στον πάγκο: Μάλλης, Ούκα, Σπυρόπουλος, Ξυδάς. Διαιτητής: Σελίμος (Λακωνίας) Γήπεδο: Βοιωτίας Πηγή: sport-fm.gr