Στον τρίτο γύρο του αυστραλιανού Όπεν συνεχίζει ο Μάρκος Παγδατής, μετά τη νίκη επί του Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο, με 3-1 σετ. Πολύ καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ο Κύπριος πρωταθλητής, ο οποίος ανάγκασε τον πανύψηλο (1,98μ.) αντίπαλό του σε αρκετά αβίαστα λάθη. Στην επόμενη φάση, θα τεθεί αντιμέτωπος με το νούμερο 11 της παγκόσμιας κατάταξης, Γιούργκεν Μέλτσερ, με τον Αυστριακό να αποκλείει άνετα τον Πέρε Ρίμπα με 3-0 σετ.

Ο 25χρονος τενίστας (Νο 22) έδειξε από νωρίς τις «άγριες» διαθέσεις του, κατακτώντας το πρώτο σετ με το εντυπωσιακό 6-1, ενώ ανάλογη ήταν η συνέχειά του και στο επόμενο, όπου το πήρε με σκορ 6-3. Το τρίτο σετ πήγε στον Αργεντινό με σκορ 6-4, ωστόσο ο Παγδατής στο τέταρτο και τελευταίο, «σπάζοντας» το σερβίς του Ντελ Πότρο στο δεύτρερο γκέιμ, πήρε τη νίκη επικρατώντας με σκορ 6-3.

πηγή: sportfm